Nedávno dovezený med se spórami moru včelího plodu, tyčinky Merci údajně obsahující salmonely nebo výskyt dioxinů potvrzují potřebu jednotného Evropského úřadu pro bezpečnost potravin. Úřad by měl sloužit k co nejrychlejšímu poskytování informací o potravinách spotřebitelům.V nejbližší době by se s jeho zástupci měla sejít česká kordinační skupina.
Informace v současně fungujícím systému rychlé výměny informací (Rapid Allert System), které slouží jako varování o závadných potravinách v Evropské unii zatím nejsou pro naši republiku dostupné. Systémem jsou propojeny pouze inspekční orgány členských zemí EU. Situace by se měla změnit až po našem vstupu do EU.
Jak uvedla mluvčí České zemědělské a potravinářské inspekce Daniela Kolejková, ČZPI přispívá do systému rychlé výměny dobrovolně. Poskytuje informace o závadných potravinách, které objevili, a které se současně týkají evropské obchodní sítě. To, že nejsme do systému začleněni, se stává určitým handicapem. Např. o závadné čokoládě Merci v některých zemích věděli už v prosinci loňského roku. Naše úřady se o možnosti kontaminace potraviny dozvěděli začátkem ledna a navíc nestandardní cestou. Samotný výrobce je na tento fakt neupozornil.
Přesto je ředitel ČZPI Jan Šebesta přesvědčen, že nebezpečné potraviny se daří zajišťovat a stahovat z oběhu, a tím zajistit zdraví spotřebitelů.