Potraviny z klonovaných zvířat jsou podle amerických úřadů bezpečné.
Spojené státy by se díky tomuto rozhodnutí mohly stát první zemí, která povolí prodej potravin z klonovaných zvířat v obchodech.
Americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) dospěl po několika letech odkladů k předběžnému závěru, že mléko a maso většiny klonovaných domácích zvířat je bezpečné pro konzumaci. I v případě, že zpráva FDA bude v příštím roce oficiálně schválena, bude podle odborníků bude trvat ještě několik let, než se produkty z klonovaných zvířat dostanou na pulty. Klonovací technologie jsou totiž zatím příliš nákladné pro komerční využití.
Závěr FDA vyvolal vlnu kritiky ze strany organizací chránících zájmy spotřebitelů. Tyto organizace tvrdí, že vědecké podklady pro závěr jsou chatrné a že průzkumy ukázaly, že většina lidí se staví i proti samotnému klonování zvířat. Také firmy z masného a mlékárenského průmyslu vyjádřily obavy ohledně reakce spotřebitelů.
Úřad uvedl, že mléko a maso z klonovaných krav, prasat a koz i jejich potomků jsou stejně bezpečné jako běžné potraviny. Upozornil však, že v případě produktů z klonovaných ovcí nebyl nalezen dostatek důkazů o jejich bezpečnosti. Naklonovat slepice či jinou drůbež se zatím nikomu nepodařilo.
Kritici doufají, že se jim podaří rozhodnutí FDA zvrátit nebo alespoň prosadit, aby produkty z klonovaných zvířat byly jasně označeny, aby se jim spotřebitelé mohli vyhnout. Představitelé FDA uvedli, že zavedení povinného označování takovýchto produktů je nepravděpodobné, protože potraviny z klonovaných zvířat jsou nerozeznatelné od běžných potravin.
Úřad pro potraviny a léčiva dospěl ke svému závěru po více než šesti letech od doby, co se poprvé rozhodl problematiku potravin z klonovaných zvířat prozkoumat. Klonování zvířat je v USA legální, na prodej mléka a masa z klonovaných zvířat však bylo v roce 2001 ustanoveno dobrovolné moratorium, které mělo poskytnout FDA více času na prostudování celé záležitosti.