Po jarní šnůře seminářů zaměřených na malá zvířata a prasata nezapomněla společnost Mevet ani na veterinární lékaře z oboru drůbeže. Již loni navázala na tradici tzv. Poultry days, odborných seminářů pro specialisty sice malé počtem, ale významné svou činností, drůbežáře.
Letošní seminář pro odborníky z České i Slovenské republiky se uskutečnil 11. – 12. května v Kurdějově u Hustopečí u Brna. Programy k tlumení a eradikaci salmonel v chovech drůbeže probíhají v zemích EU již od roku 2008, v ČR jsme začali dokonce o rok dříve. Vzhledem k celé řadě opatření, která se provádějí, prevalence stále klesá, a významnou měrou k tomuto výsledku jistě přispěla i vakcinace.
Dr. Paul Morillon, technický manažer společnosti Merial, hovořil ve svém příspěvku o možnostech kombinace, načasování a způsobu podání živé vakcíny Gallivac Se proti S. Enteritidis a inaktivované bivalentní vakcíny Gallimune Se+St proti S. enteritidis a S. Typhimurium k dosažení co nejlepšího výsledku. Výhodou společnosti Merial je výroba obou typů vakcín, živé i inaktivované. To umožňuje výrobci provedení čelenžních testů nejen při použití samotné živé vakcíny, ale zejména při její kombinaci s inaktivovanou vakcínou, a tím nalezení co možná nejlepšího způsobu ochrany. Gallivac Se, ačkoli je vakcínou monovalentní, zaručuje ochranu nejen proti samotné S. Enteritidis, ale na základě zkřížené ochrany navíc i proti S. Typhimurium.
Velmi zajímavý a praktický příspěvek podal Dr. Lászlo Kőrösi z Maďarska. V první polovině svého sdělení naplnil požadavek kolegů z praxe a shrnul výskyt nejčastějších onemocnění v chovech drůbeže v Maďarsku. Účastníci si tak měli možnost porovnat, jak se situace u jednotlivých chorob vyvíjí a řeší na jihovýchod od naší hranice. Druhá polovina jeho přednášky byla věnována mykoplazmatům a možnosti řešení infekcí vyvolaných M. synoviae (MS) pomocí vakcinace. Výsledky výzkumů posledních let totiž prokázaly, že MS se podílí na snížení počtu snesených vajec na nosnici a rok až o 10 vajec, a rovněž snižuje líhnivost v reprodukčních chovech.
Živý, termolabilní vakcinační kmen zůstává na rozdíl od inaktivovaného bakterinu, ( který se používal ve vakcínách od konce 60. let minulého století), v respiračním aparátu po celý život drůbeže, a poskytuje tak mnohem lepší ochranu po celou dobu snáškového období.
V posledním příspěvku se Dr. Morillon, zaměřil se na infekční laryngotracheitidu drůbeže - onemocnění, které je jednoduché diagnostikovat, ale vzhledem k původci, jímž je herpesvirus, je však řešní složitější. V souhrnné přednášce poskytl tak všem posluchačům vyčerpávající informace o onemocnění, které se snad bude naší republice nadále vyhýbat.
Následný společenský večer se sklenkou dobrého moravského vína byl příležitostí jak pro odbornou diskusi nejen nad odbornými tématy, které na semináři zazněly, tak i pro neformální rozhovory všech zúčastněných specialistů na drůbež.
Jaromíra Kabešová, Karel Kovařík