Loňská povodeň vyplavila ze Spolany desítky tun různých chemikálií, ale vedení firmy odmítá následky spojovat s nejnovějšími nálezy toxických látek v živočišných produktech a tělech zvířat. Vedení chemičky tvrdí, že jsou pravděpodobně důsledkem starých ekologických zátěží, které se v okolí závodu ukládaly během uplynulých desítek let, řekl mluvčí firmy Jan Martínek.
Nadlimitní koncentrace rtuti v tělech ryb a PCB a DDT ve vzorcích slepičích vajec naměřila Státní veterinární správa ČR v červnu. Podle Martínka je však nepravděpodobné, že by se tak vysoké koncentrace rtuti v tělech ryb vytvořily během několikadenního zaplavení areálu Spolany a jeho okolí. „Měření kontaminace rtuti letos v areálu Spolany navíc prokázalo, že koncentrace rtuti je vyšší pouze v bezprostřední blízkosti staré amalgámové elektrolýzy a již několik metrů od tohoto objektu limity nepřekračuje. Vyšší koncentrace rtuti v několika kilometrech od Spolany nemohou tedy souviset s povodněmi, ale s dlouhodobým ukládáním tohoto kovu v životním prostředí," řekl mluvčí.
Rovněž PCB a DDT nemohly být podle Spolany z továrny loni vyplaveny. DDT se v chemičce podle Martínka již více než 25 let nepoužívá a firma tyto látky řádně zlikvidovala. "PCB je zcela pod kontrolou a víme, že se během povodní nedostalo do okolí. Ve Spolaně se PCB vyskytuje v náplni kondenzátorů. Jejich vodotěsnost byla po povodních prověřena a únik látky vyloučen," prohlásil mluvčí.
Zdroj: ČTK