Na nevhodné hračky lze upozornit Českou obchodní inspekci nebo Ústřední komisi pro ochranu zvířat
Leckteří chovatelé psů, koček nebo exotických ptáků a praktičtí veterinární lékaři si vybaví případy, kdy zdánlivě nevinná hračka způsobila zvířatům zdravotní problémy.
Určitě je dobré se ve specializovaných obchodech informovat, jakým druhům zvířat jsou nabízené hračky určeny. Například u „kousacích“ hraček pro psy je důležité si uvědomit, že malá deseticentimetrová hračka malým psům neuškodí, ale pes velikosti dogy nebo německého ovčáka ji hravě rozkouše a pozře.
S hračkami pro papoušky je to podobné. Je třeba pomyslet na to, že velké druhy se silným zobákem dovedou „zpracovat“ prakticky cokoli. Okousat povlak houpacích kruhů a poranit se o nesletované konce drátů, popřípadě si je navléci pod kroužek, podlehnout panice a zranit se.
A to nehovoříme o hračkách „příležitostných“, tj. v dobré víře podomácku vyrobených. Určitě není vhodné nechávat zvířatům na pospas různé gumičky. Jsou pružné a tím lákají jak kočky, tak ptáky. Zpravidla je rozkoušou a opět to může znamenat alimentární problémy. Pozře-li papoušek rozcupovaný bavlněný provázek, může mu to dokonce ucpat střeva a může i uhynout. I rozkousané plastové láhve mohou způsobit poranění, a nejen ústní dutiny, mohou způsobit problémy i v útrobách.
Lze tedy chovatelům doporučit, aby byli ve výběru hraček pro své miláčky velmi pozorní. Pokud se chovatelé s nějakými problémy setkají, je vhodné na takovéto případy upozornit buď Českou obchodní inspekci, popřípadě Ústřední komisi pro ochranu zvířat.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.