Cena jatečných prasat poklesla o desetinu v souvislosti s ruským embargem na import potravin ze západu. Cenu vepřového masa to neovlivnilo.
Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě předpokládá, že obchodníci s masem a maloobchodní řetězce využívají poklesu výkupních cen vepřového masa kvůli přetlaku na evropském trhu a navyšují svou marži. Z problémů zemědělců tak neprofitují spotřebitelé, ale obchodníci.
Důvodem klesání cen je nadvýroba vepřového masa v Evropské unii a přístup některých zemí k tomuto problému. Maso je do České republiky dováženo za ceny, za které je nemůže nikdo vyrobit. S velkou pravděpodobností jde o skryté dotace v některých starších členských zemích EU.
Chovatelé proto vyzvali tuzemské spotřebitele, aby nakupovali české vepřové maso. Identifikace jeho původu je však v současné době ztížená. Označení CZ na balíčcích s masem neoznačuje český původ výrobku, ale místo, kde bylo porcováno nebo baleno.
Od dubna příštího roku bude platit nová unijní legislativa. Podobně jako u hovězího masa bude také u baleného vepřového masa uvedeno, kde se zvíře narodilo, kde bylo vykrmeno a v jaké zemi poraženo.
Rusko zakázalo na počátku srpna dovoz zemědělských a potravinářských produktů z Evropské unie, USA, Austrálie, Kanady a Norska v reakci na západní protiruské sankce. Podle Evropské komise postihlo ruské embargo zemědělskou produkci v EU v ceně pěti miliard eur.
Ministerstvo zemědělství připravuje kampaň zhruba za 50 milionů korun nazvanou České Vánoce. Regionální potravina se bude týkat značek Klasa, Regionální potravina, Bio nebo Český výrobek garantovaný Potravinářskou komorou.*
Zdroj: www.ctk.cz