Původním záměrem portorické univerzity bylo studovat chování opic, případně tyto primáty využít pro biolékařský a anatomický výzkum.
Obyvatele několika obcí na jihu Portorika, především v Lajas, dovádí téměř k šílenství spojenému se strachem množství divokých opic, které se potloukají po celé oblasti.
Kolonie makaků rhesů a kočkodanů husarských se usadily v roce 1938 na ostrůvcích Cueba a Guayacán, které leží v blízkosti jihozápadního pobřeží Portorika. Jenže mnoho jedinců přeplavalo až na pobřeží hlavního ostrova, kde dnes terorizují jeho obyvatele, plení zemědělskou úrodu a působí obrovské škody na hnízdech ptačích druhů ohrožených vyhynutím. Nejvíce rozzlobení jsou zemědělci v Lajas, jimž opice vykrádají všechny druhy ovoce, především melouny, tamarindy a manga. Organizace zoologických zahrad a přírodní park ve Spojených státech o tyto primáty zájem nemají. Státní epidemiolog už předloni varoval občany před nebezpečím, která hrozí při kontaktu s makaky. Většina z nich je nositelem viru B (Cercopithecine herpesvirus), který
způsobuje oparová onemocnění u některých savců a ptáků a je přenosný na člověka u něhož může vyvolat encefalomyelitidu.