Veterinární lékaři vymezili dvě ochranná pásma o poloměru jednoho kilometru okolo místa nálezu a v okolí ostatních lednických rybníků.
Pro chovatele ptactva a drůbeže to znamená povinnost spočítat své stavy, zamezit styk ptáků s volně žijícími jedinci nebo zákaz převozu ptáků mimo tuto oblast. Cílem těchto monitorovacích opatření je získat informace o počtu ptáků žijících v těchto oblastech pro případ rozšíření nákazy. V okolí nálezu žádné velkochovy ptactva nejsou, v nebezpečí nejsou ani místní obyvatelé a turisté, pokud se nebudou dotýkat uhynulých zvířat.
Také obava z koupání v lednických rybnících je zbytečná. Kromě dotýkání se uhynulých ptáků není důvod cokoliv omezovat. Na člověka se virus ptačí chřipky přenesl jen v jihovýchodní Asii, a to vždy jen v případě domácího chovu. Ještě nikde se člověk nenakazil od volně žijících ptáků.
První pásmo tvoří pozemky v kilometrové vzdálenosti od rybníku Apollo, kde byla uhynulá labuť nalezena. Tato oblast nespadá pod katastr žádné obce a nenachází se v ní žádný chov ptáků. Druhé pásmo, které ve vzdálenosti jednoho kilometru obklopuje všechny lednické rybníky, zasahuje do katastru tří obcí - Lednice, Hlohovec a Sedlec. Se starosty těchto obcí budou veterinární lékaři jednat v pátek, kdy také zveřejní seznam ochranných nařízení na vývěsní desku. Opatření vstoupí v platnost po 24 hodinách.
Oblast Lednických rybníků patří společně s Mušovskými jezery k nejrizikovějším oblastem s velkým pohybem volně žijících ptáků. V roce 2006 bylo na území České republiky potvrzeno 14 případů ptačí chřipky, letos tři. Vysoce patogenní virus H5N1 nebezpečný i člověku byl loni ve všech případech identifikován u volně žijících labutí, letos se objevily dva první případy v chovech na Orlickoústecku.
Ředitel Krajské veterinární správy Brno
MVDr. Jaroslav Salava