Loni byly zaznamenány tři případy, letos sedm. Ve 104 obcích ve Středočeském kraji je vyhlášeno ochranné pásmo.Vyhlášení ochranného pásma trvá u včelího moru jeden rok.
Včelaři z obcí nesmí přesouvat včelstva ani včelí matky na jiná místa a musí odevzdat vzorky k bakteriologickému vyšetření. Ohnisko této nebezpečné nákazy je ve Vlašimi - v Loretě na Benešovsku, další ohnisko bylo potvrzeno na Kutnohorsku. V případě nesplnění nařízení krajské veterinární správy hrozí chovatelům včel pokuta až 50.000 korun u fyzické osoby a až 200.000 korun, pokud jde o právnickou osobu. Minulý rok byly uděleny pokuty v řádech desetitisíců korun. Pokuty dostali včelaři z ochranných pásem (téměř sto), kteří neodevzdali vzorky v termínu mimořádného opatření.
Chovatelé každý rok povinně odebírají vzorky na vyšetření varroázy. Chovatelé v ochranných pásmech, musí také žádat o vyšetření na mor. Náklady na laboratorní vyšetření hradí stát. V roce 2014 bylo ve středočeském regionu vyšetřeno na varroázu více než 70.000 včelstev na téměř 7000 místech. Počet včelstev se oproti loňskému roku zvýšil téměř o tři tisíce.
Mor včelího plodu je bakteriální nákazou, která napadá a zabíjí zavíčkovaný včelí plod. Postupně může uhynout celé včelstvo. Spory přežívají v úlech a na pomůckách až několik desítek let. V Česku se mor nesmí v žádném případě léčit antibiotiky jako v některých zemích, ale včelstva v ohnisku nákazy se musí spálit včetně úlů.
Zdroj: www.ctk.cz