Rychlík I. Probiotika a střevní mikroflóra drůbeže. Probiotics and intestinal microflora of poultry. Veterinářství 2019;69(4):252-255.
SOUHRN
Probiotika se v chovech drůbeže používají pro svůj pozitivní vliv na fyziologii trávicího traktu. Poslední poznatky týkající se osídlování trávicího traktu kuřat v prvních dnech života však přinášejí nečekané informace. Kuřata v prvních dnech života není možné úspěšně a trvale kolonizovat grampozitivními bakteriemi z kmene Firmicutes včetně běžně používaných laktobacilů. Pokud se kdokoli přesto rozhodne pro použití probiotik obsahujících laktobacily, měl by se vyhnout jednorázové aplikaci a podávat takové preparáty v delším časovém horizontu, aby byla kompenzována jejich neschopnost kolonizovat trávicí trakt. Naopak, kuřata lze úspěšně osídlit gramnegativními bakteriemi kmene Bacteroidetes. Různé druhy kmene Bacteroidetes jsou přenášeny na kuřata i kontaktem s dospělou slepicí nebo preparáty kompetitivní exkluze. Proto u takových preparátů lze očekávat trvalý efekt i po jednorázové aplikaci.
SUMMARY
Probiotics are in use in poultry production due to their positive effect on functions of gastrointestinal tract. However, recent experiments and experience on the development of chicken gut microbiota in the first days of life have provided unexpected information. Chicks cannot be experimentally colonised by Gram positive bacteria belonging to phylum Firmicutes including Lactobacilli during first days of life. If one decides to use probiotics based on Lactobacilli, a single dose administration should be avoided and such probiotics should be continuously administered, to compensate for the inability to colonise. On the other hand, chicks can be easily colonised by Gram negative bacteria belonging to phylum Bacteroidetes. Different bacterial species belonging to this phylum are transferred to chicks also from hens by a mere physical contact or by competitive exclusion products. Use of such products therefore results in long lasting effect even after a single dose administration.*