Před vstupem do EU činila soběstačnost ČR ve vepřovém mase téměř 130 procent
Produkce masa se v prvním čtvrtletí meziročně snížila o 10,8 procenta na 135.752 tun. Klesla výroba hovězího, vepřového i drůbežího masa. Výkup mléka se snížil o 5,2 procenta na 568,8 milionu litrů mléka. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Ceny zemědělských výrobců v živočišné výrobě nadále nepokrývají náklady průměrných producentů. Z toho vyplývá pokles výroby zejména vepřového a drůbežího masa a produkce mléka.V prvním čtvrtletí pokračoval propad cen výrobců mléka. Průměrná cena mléka nejvyšší jakosti klesla o více než třetinu na průměrnou cenu 6,54 Kč za litr, v březnu již na 6,25 Kč za litr.
Výroba vepřového masa se v prvním čtvrtletí snížila meziročně o 13,1 procenta na 72.794 tun, průměrná jatečná hmotnost klesla o procento na 88,2 kg. U výroby drůbežího masa ČSÚ zjistil meziroční pokles o 9,9 procenta na 43.700 tun.
Podle statistických odhadů by se výroba vepřového v ČR měla snižovat i v následujících měsících. Evropský statistický úřad předpokládal v České republice pokles výroby v prvním pololetí o 15,9 procenta.
Již dva roky je cena vepřového masa na velice špatné úrovni. Cena, za kterou producenti maso prodávají, je pod jejich výrobními náklady, takže celá řada producentů skončila.
Před vstupem do EU činila soběstačnost ČR ve vepřovém mase téměř 130 procent. Dnes je domácí spotřeba již více než ze třetiny pokrývána dovozy a je na nich závislá. Levnější a kvalitnější vepřové maso, které nabízejí producenti zejména ze starých členských zemí, je dáno zejména lepšími dotačními podmínkami pro zemědělce, ale také větší koncentrací masné výroby v těchto zemích.
Protože někteří významní dovozci vepřového jako je Rusko a některé asijské státy kvůli prasečí chřipce omezily dovoz vepřového masa z USA a z Kanady, budou svou poptávku nejspíše pokrývat dovozy z EU.
Výroba hovězího masa včetně telecího meziročně klesla o 3,4 procenta na 19.225 tun. Podle statistiků se na tom podepsalo snížení počtu poraženého skotu o 0,4 procenta. O 11,8 procenta spadla porážka býků, počet poražených krav naopak stoupl o 11,7 procenta. Podle Klouda se již v číslech projevily započaté porážky mléčných krav, na které v posledních týdnech i dnešními protesty upozorňují zemědělci.
Podle údajů ČSÚ živočišné výroby stav skotu zaznamenal ke konci loňského roku meziroční pokles o 0,7 procenta na 1,358 milionu kusů. Stavy prasat se meziročně snížily o pětinu na 2,135 milionu kusů. Nárůst naopak vykázaly chovy drůbeže, meziročně se zvýšily o 2,5 procenta na 24,285 milionu kusů. Průměrná snáška vajec na slepici přitom loni stoupla o 1,2 procenta na 284,8 vejce.
Ceny zemědělských výrobců jatečného skotu v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly u jatečných býků o 2,2 procenta, naproti tomu u jatečných krav se snížily o 0,9 procenta. Ceny jatečných prasat vzrostly o 9,2 procenta. Ceny kuřat první jakostní třídy spadly o 12,3 procenta na 20,67 Kč za kilogram.
Podle předběžných výsledků vykázal zahraniční obchod s masem v období od 1. prosince 2008 do konce února schodek obchodní bilance 2160 tun u hovězího, 29.867 tun u vepřového a 9942 tun u drůbežího masa. Zahraniční obchod s mlékem a mléčnými výrobky skončil ve stejném období přebytkem 140.300 tun vlivem vysokého vývozu syrového mléka včetně nezahuštěné smetany. Mléko a mléčné produkty se vyvážely převážně do Německa a na Slovensko, uvedl ČSÚ.