08.04.2015 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Propad cen mléka kvůli zrušení kvót v současné době nehrozí

Z dlouhodobého hlediska však riziko propadu cen existuje. Zemědělci se obávají, že dovoz mléka z Německa a Polska může vést po uvolnění trhu k likvidaci menších chovů. Výrobci by proto měli více spolupracovat v rámci odbytových družstev a také více mléka vyvážet.

V Evropské unii skončily letos po 31 letech mléčné kvóty i sankce, které mohly být výrobcům uděleny za překročení výroby. Trh s mlékem je nyní otevřený v celé EU. Vzhledem k růstu světové populace se zvýší poptávka po mléku a s tím i příležitost uplatnit produkci mléka na světovém trhu.

Tuzemská cena mléka by měla napodobovat vývoj cen této komodity v Evropě. V průběhu prvních dvou měsíců se průměrná cena mléka v EU zvýšila o 0,7 procenta. Naši producenti očekávají podobný vývoj, ale zatím cena mléka mezi lednem a únorem mírně klesla. Podle odhadů EU se mají dodávky mléka v EU letos meziročně zvýšit o dvě procenta a v následujícím roce o jedno procento. U významných producentů mléka v Nizozemsku, Dánsku, Německu, Irsku a Polsku se po skončení limitů předpokládá zvýšení výroby. Čeští výrobci mají obavy z poklesu i likvidace produkce.

V  současnosti je prodej zhruba dvou třetin mléka zajištěn přes více než 30 odbytových družstev. Ministerstvo chce více podpořit chovatele i zpracovatele mléka. Dotační program pro mlékárny financovaný z národních zdrojů by měl být letos navýšen o 50 milionů korun. Připravují se i různé varianty, kdyby nastal významný pokles cen. Ministerstvo posiluje export a motivuje české výrobce k většímu vývozu. Novela zákona o významné tržní síle má posílit pozici výrobců vůči obchodníkům.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down