Při vyšších teplotách se velmi snadno rozmnoží bakterie, které způsobují kažení výrobku a mohou být také příčinou onemocnění lidí.
Z medializace hodných zajímavých případů pochybení uplynulých dní některé vybíráme.
V minulém týdnu se veterinární inspektoři nesetkali s mnoha problémy, nicméně, některé stojí za to zmínit. Ve Středočeském kraji zjistili v obchodě v Černošicích 14 dní prošlých zhruba 3 kg polosuchého salámu a klobás, v Jihomoravském kraji přes kilogram játrového sýra, který měl více než týden po datu použitelnosti.
Na farmářském trhu v Hranicích (Olomoucký kraj) zjistili inspektoři krajské veterinární správy „příliš zahřáté sýry“ (25,5 °C), a to výrobce deklaroval skladovací teplotu 2 – 5 °C (maximálně 18 °C). U jiného prodejce, tamtéž, sýry při teplotě 26,2 °C, výrobce deklaroval 4 – 8 °C. Navíc tento prodejce nepředložil doklad o původu zboží. Dále pak, opět v Hranicích, nebalené masné výrobky, které měly na pultu 26, °C a ve vitríně 18,2 °C, přičemž výrobce uvádí 1 – 7 °C.
„Přehřáté“ sýry původem ze Slovenska nabízel prodejce i na farmářském trhu v Hostivicích (Středočeský kraj). Bryndza vážená měla deklarováno na obale 8 °C, a byla teplejší o více než 5 °C. A sýrová mísa proti uvedeným 6 °C měla více než o 16 °C!
V Pardubickém kraji inspektoři krajské veterinární správy prokázali u 241 kg myslivecké klobásy z Polska (PL 24790209 WE) nedeklarované drůbeží strojně oddělené maso.
Skladování a nabízení k prodeji při vyšších teplotách než jak uvádí výrobce, to je závažným nedostatkem. Při vyšších teplotách se velmi snadno rozmnoží bakterie, které způsobují kažení výrobku a mohou být také příčinou onemocnění lidí.
Všechny uvedené případy jsou v řešení, je zahájeno správní řízení o uložení pokuty a problematické výrobky je zakázáno uvádět do oběhu.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS