24.08.2012 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Průkaz bakteriálních a virových původců stomatitidy a tracheitidy u koček

Komplex kočičí stomatitidy-tracheitidy představuje velký zdravotní problém nejen v chovech koček a útulcích, ale také i u jednotlivě chovaných zvířat v domácnostech.

Podle typu zánětu rozlišujeme proliferativní, granulomatózní a vezikulární formu. Často dochází také k mísení jednotlivých forem. Onemocnění může probíhat akutně nebo chronicky. Klinický obraz onemocnění sahá od nepatrného zarudnutí a otoku sliznice dutiny ústní a dýchací trubice přes formaci zubního plaku a tvorbu zubního kamene až po agresivní krvácející vředy v oblasti hrtanu. Postižená zvířata mohou vykazovat narušený příjem potravy s hlasovými projevy při pokusech o uchopení potravy, zvýšenou salivaci bezbarvých nebo krvavě zbarvených slin, zápach z dutiny ústní, chybějící péči o srst nebo také anorexii a kachexii.
Původci komplexu kočičí stomatitidy-tracheitidy mohou být primárními nebo sekundárními patogeny. Mezi nejčastější virové původce patří kočičí herpesvirus 1 (FHV-1) a kočičí koronavirus (FCV). Dále, kromě Chamydophila felis, Mycoplasma felis a Bordetella bronchiseptica, se můžeme setkat s aerobními a anaerobními bateriemi, např. Prevotella spp., Porphyromonas spp. a Bacteroides spp. jako primárními původci onemocnění. Sekundární patogeny mohou po doplnění primárních původců celkový obraz onemocnění zhoršit. Terapie komplexu kočičí stomatitis-tracheitis se ukázala jako složitá, často úplné zhojení lézí není možné.
V předložené studii bylo vyšetřováno 60 klinicky zdravých koček a 60 koček postižených stomatitidou a/nebo tracheitidou. V průběhu studie byly dvakrát vyšetřovány stěry z hrtanu na FHV-1, FCV, Chlamydophila felis, Bordetella bronchiseptica a Mycoplasma felis. Výsledky ukazují, že pouze s ohledem na vyšší prevalenci kočičího herpesviru, byly zřejmé rozdíly mezi nemocnými kočkami a zdravou kontrolní skupinou. Ostatní původci se vyskytovaly u zdravých a nemocných zvířat s přibližně stejnou četností. Tudíž se ukazuje, že ani kočky, které nevykazují žádné klinické příznaky, nejsou bezpodmínečně prosté původců onemocnění.
Také když je klinická diagnóza komplexu kočičí stomatitidy-tracheitidy snadno zjistitelná pomocí klinických příznaků, je průkaz zúčastněných patogenů důležitý pro stanovení terapie a prognózy. Pro praxi – zde, zejména se zřetelem na terapii – je rozhodující vědět, do jaké míry se jedná o infekci jedním nebo více patogeny. U více než 90% klinicky zdravých koček, které byly během studie vyšetřeny, se vyskytovala smíšená mikroflóra. Především v útulcích jsou protomonitoring a průběžné sledování nemocných zvířat velmi důležité pro snížení rizika infekce. Rozhodující je především identifikovat latentní přenašeče a zabránit šíření původců. Navíc by měla být všechna zvířata bezprostředně po příjmu naočkována a následně pravidelně revakcinována.
Bakterieller und viraler Nachweis von Stomatitis- und Tracheitiserregern der Katze. Kleintierprax 2010:55:70 77.
Přeložila MVDr. Zuzana Dominiková
 Foto MVDr. Vladěna Štrosová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down