Chovatelé drůbeže museli utratit desítky milionů slepic kvůli rozsáhlé epidemii ptačí chřipky. Nákaza byla potvrzena v 15 státech USA a ve dvou kanadských provinciích. Nabídka vajec na trhu klesá a ceny rostou.
Některé americké společnosti, jejichž produkce se bez vajec neobejde, zvažují import ze zahraničí i náhradu za rostlinné alternativy.
Poprvé byla ptačí chřipka v USA zjištěna počátkem loňského roku ve státě Washington. Kvůli nákaze bylo zatím utraceno více než 40 milionů slepic a jiné drůbeže.
Nákazu pravděpodobně způsobuje mimořádně nakažlivý virus H5N2, který je odlišný od viru H5N1 ptačí chřipky. Odborníci v Americkém Středisku pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se domnívají, že možnost přenosu viru H5N2 na člověka je v současnosti malá, zcela ji ale nevylučují.
Cena vajec vzrůstá, dvanáct velkých vajec z amerického středozápadu stálo 2,32 dolaru (57,80 Kč), tj. zhruba o 95 procent více než před měsícem.
Vzrostla i cena vajec, která se prodávají bez skořápek ve zmražené či sušené formě do restaurací či pekáren. Od 22. dubna, kdy virus ptačí chřipky začal decimovat populaci nosnic v Iowě, vzrosla jejich cena o 238 procenta na páteční rekord 2,13 dolaru za dvanáct.
Některé společnosti, jejichž výroba se bez vajec neobejde, začaly uvažovat o dovozu ze zahraničí. Pomáhat by jim v tom mohl silný dolar, která zvyšuje kupní sílu amerických dovozců. Výrobci vajec v Evropské unii musejí žádat o povolení k exportu a kvůli rozdílným bezpečnostním standardům jsou v některých případech nuceni měnit své postupy.*
Zdroj: www.ctk.cz