05.03.2013 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rovnováha vápníku a fosforu u koček s hypertyreózou

Hypertyreóza a chronické onemocnění ledvin patří mezi časté problémy starších koček a mohou se vyskytovat současně.

Chronické onemocnění ledvin (CKD, chronic kidney disease) se vyskytuje u přibližně třetiny koček starších 15 let. U 10 % koček s hypertyreózou je v době diagnózy zjištěno i chronické selhání ledvin. Hypertyreóza komplikuje diagnózu selhání ledvin, neboť vysoká hladina hormonů štítné žlázy zvyšuje míru glomerulární filtrace (GFR, glomerular filtration rate) a to vede ke snížení hladiny kreatininu v plazmě. Činnost ledvin tak může být u koček s hypertyreózou adekvátně zhodnocena až při úspěšné terapii. Bylo zjištěno, že u 15-49 % původně neazotemických koček s hypertyreózou se rozvine azotemie během 6 měsíců od začátku úspěšné terapie. Prevalence CKD u koček s hypertyreózou tak bude vyšší než prevalence v celé geriatrické populaci. 
Hypertyreóza je spojena s hyperfosfatemií a zvýšením hladiny parathormonu v plazmě. Tato kombinace je také zjišťována při sekundární renální hyperparatyreóze. Sekundární renální hyperparatyreóza může přispět k progresi CKD u koček, krmení diety se sníženým obsahem fosforu vede ke snížení hladiny parathormonu a prodloužení života u koček s CKD. Parathormon je považován za uremický toxin, zasahuje do metabolismu lipidů a glukózy, způsobuje imunosupresi a defekty v neurologických funkcích. Zvýšená hladina parathormonu u koček tak může být příčinou poškození ledvin a zvýšené morbidity a mortality u koček s hypertyreózou.
Fibroblastový růstový faktor 23 (FGF-23, fibroblast growth factor) je nedávno objevený fosfatonin produkovaný osteoblasty. FGF-23 inhibuje reabsorpci fosforu v proximálním tubulu a tak zvyšuje vylučování fosforu močí. Cílem této studie je zhodnotit homeostázu vápníku a fosforu u koček s hypertyreózou, před a po terapii u koček s azotemií a bez azotemie měřením běžných biochemických parametrů a plazmatické hladiny parathormonu a koncentrace FGF-23.
Do retrospektivní studie bylo zařazeno 207 záznamů koček s hypertyreózou. Diagnóza hypertyreózy byla vyslovena na základě plazmatické koncentrace tyroxinu vyšší než 55 nmol/l nebo nemožnosti poklesu tyroxinu pod 20 nmol/l po aplikaci liothyroninu. U koček byly zaznamenány věk, pohlaví, systolický tlak krve, výsledky hematologického a biochemického vyšetření krve, hustota moči a výsledek kultivace moči. Byl zjištěn čas rozvoje azotemie po terapii hypertyreózy. Ze studie byly vyloučeny kočky se zjištěnou azotemií před nebo během diagnózy hypertyreózy.       
U přibližně 60 % koček s hypertyreózou byla zjištěna zvýšená hladina parathormonu, hyperfosfatemie, snížená plazmatická koncentrace FGF-23 a hypokalcemie. Tyto parametry se po úspěšné terapii vrátily do referenčního rozmezí. Výsledky dlouhodobého sledování ukázaly, že u léčených koček, u kterých se nerozvine azotemie, hladina parathormonu klesne, zatímco u koček, kde se azotemie rozvíjí, zůstává hladina parathormonu zvýšená. To naznačuje, že u koček s hypertyreózou dochází ke zvýšení hladiny parathormonu jiným mechanismem, než sekundární renální hyperparatyreózou. Příčina zvýšené hladiny parathormonu při hypertyreóze zatím však není známá. Podobně není známá příčina hyperfosfatemie doprovázející hypertyreózu. Hyperfosfatemie může být důsledkem zvýšené absorpce fosforu ve střevě, zvýšené renální reabsorpce v ledvinách nebo zvýšeném uvolňování fosforu z kostí. Není známá ani příčina hypokalcemie, nicméně se předpokládá, že se jedná o fyziologickou reakci organismu na hyperfosfatemii. Plazmatická koncentrace FGF-23 byla u hypertyreózních koček s azotemií vyšší, než u koček bez azotemie. Avšak po terapii hypertyreózy došlo ke zvýšení koncentrace FGF-23 u všech koček, což naznačuje, že plazmatické koncentrace FGF-23 jsou snižovány v důsledku hypertyreózy.
Hypertyreóza vede k narušení homeostázy vápníku a fosforu, dochází ke zvýšení hladiny parathormonu, hyperfosfatemii, hypokalcemii a snížení koncentrace FGF-23. Rovnováha vápníku a fosforu je dále komplikována souběžným chronickým onemocněním ledvin. Hladina parathormonu a koncentrace FGF-23 nebyly spojeny s následným rozvojem azotemie a progresí chronického onemocnění ledvin. Koncentrace FGF-23 byla spojena se zvýšenou mortalitou z různých příčin, může mít tedy prognostický význam při řešení hypertyreózy koček.
Williams, T.L., Elliott, J., Syme, H.M. Calcium and phosphate homeostasis in hyperthyroid cats – associations with development of azotaemia and survival time. J Small Anim Pract 2012;53:561-571.  
Z anglického originálu přeložila MVDr. Simona Králová-Kovaříková
 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down