Podle hrubých odhadů uniklo v zatopené Spolaně do ovzduší několik stovek kilogramů chloru a kolem 80 tun se ho rozpustilo ve vodě. Až nyní vyšlo najevo, že několik hasičů, kteří se účastnili protichemického zásahu ve Spolaně, muselo být na místě lékařsky ošetřeno. Někteří záchranáři byli dokonce hospitalizováni. Většinou šlo o poranění kůže na různých částech těla, které způsobil unikající chlor.
Profesionálním hasičům ve Spolaně pomáhali i hasiči podnikoví. V souvislosti s vyšetřováním zdravotních rizik však vyplynulo, že nikdo přesně neví, jak byly záchranné práce ve Spolaně koordinovány. Podnikoví hasiči totiž byli na místě ještě před svými profesionálními kolegy, kteří neměli o jejich přítomnosti tušení. Neví se ani, kdo jim velel, ani kdy byli odvoláni.
V současné době probíhá ve Spolaně přečerpávání chloru a podle hasičů již nehrozí bezprostřední nebezpečí jeho úniku. Včera se také snížila bezpečnostní opatření, která platila v pondělí v obcích v okolí Spolany. Mohly proto odjet i evakuační autobusy, které byly připraveny v Libiši, Větrušicích a Tuhani.
Dalším úkolem, který Spolana musí vyřešit, je odstranění sedmi kontejnerů s chemickými látkami. Ty při povodni z chemičky uplavaly a nyní jsou uvázány u obce Obříství. Vedení chemičky tvrdí, že tři z nich jsou prázdné a ve čtyřech jsou relativně neškodné uhlovodíky. Obyvatelé Obříství jsou však jejich přítomností znepokojeni.
O situaci ve Spolaně informují také přední světové deníky a televizní stanice. Nechtěné publicity se jí dostalo rovněž na mezinárodním ekologickém summitu, který v těchto dnech probíhá v Jihoafrické republice. Ekologické hnutí Greenpeace tam totiž vystoupilo se studií nazvanou „Firemní zločiny“, která upozorňuje na nezodpovědné chování velkých chemických podniků. Čestné místo má mezi nimi i Spolana, nositel značky „Odpovědná péče“. Na případu neratovické chemičky se Greenpeace snaží dokázat, že jde jen o bezcenný cár papíru.