V zemi se může se rtutí volně obchodovat.
Indie je po Číně druhým největším spotřebitelem tohoto jedovatého kovu. Jak vyplývá ze studie vypracované dillískou společností Toxics Link, která se zabývá dopadem jedů na životní prostředí a zdraví člověka, nemá indická vláda kontrolu nad jejím dovozem. Neexistují ani údaje o tom, jak velké množství tohoto kovu do země přichází, či o tom, kdo a jak ho využívá.
Vědci tvrdí, že Indie je rájem pro státem neregulovaný obchod s rtutí, která se ve vyspělých zemích kvůli svým nebezpečným účinkům na zdraví lidí i zvířat prodává jen za přísné kontroly. Nebezpečné jsou hlavně její výpary, které vznikají již při pokojové teplotě. Rtuť poškozuje mozek, ledviny, nervový sytém nebo nenarozené dítě v těle matky.
Tento tekutý, stříbřitý kov, který se do Indie dováží hlavně z Evropy, se používá v teploměrech, zářivkách, průmyslových chemikáliích a barvách. Průmyslové podniky, nemocnice, školy a domácnosti se rtutí nezacházejí bezpečně, a to hlavně proto, že nevědí o jejím škodlivém působení. Rtuť pocházející z nemocničního odpadu a zářivek se často dostane na skládky, na kterých holýma rukama přehrabují smetí děti a sběrači odpadu. Hlavním spotřebitelem rtuti v Indii je průmysl, používá se však i při různých rituálech a v tradiční medicíně.
K nápravě situace musí indická vláda podle odborníků z Toxics Link nejprve vůbec uznat, že rtuť je jedovatá a následně vydat přísná nařízení ohledně obchodu s ní, jejího použití a likvidace.