Čínské úřady včera oznámily, že posledních dvanáct pacientů, kteří se v pekingské nemocnici léčili ze smrtelné choroby SARS, se zotavilo. „Už nehrozí nebezpečí, že by tito lidé mohli někoho nakazit," řekl agentuře Reuters Liang Wan-nian ze zdravotnického úřadu v Pekingu. Choroba, která děsila svět a byla příčinou úmrtí více než 800 lidí převážně v Asii a v Kanadě, tak skončila tam, kde se před osmi měsíci zrodila.
Na Tchaj-wanu a v Hongkongu, dvou po Číně nejpostiženějších oblastech, definitivně odložili roušky už počátkem července. Nepotvrdily se tedy katastrofické předpovědi, podle nichž se SARS měl stát pandemií, která skosí statisíce lidí (poslední pandemie španělské chřipky v roce 1918 si vyžádala za osmnáct měsíců až 40 milionů obětí). Nyní zůstal jen smutek po obětech a obrovské ekonomické ztráty.
Světová zdravotnická organizace (WHO) nehodlá situaci podcenit ani do budoucna. Podle jejích odborníků by SARS mohl za pár měsíců znovu udeřit. Lékaři totiž stále nemají k dispozici účinné diagnostické prostředky a zvířata zůstávají zdrojem nákazy a dosud není k vyvinuta spolehlivá vakcína. Podle nejoptimističtějších předpokladů bude její vývoj trvat nejméně rok.
Státy nejhůře postižené virem se nyní pozvolna vzpamatovávají z ran, jež choroba zasadila jejich hospodářstvím. Vůbec nejhorší dopad měla nemoc na leteckou dopravu, turistiku a přidružené obory v Asii. O práci v důsledku choroby přišlo několik milionů Číňanů. Také Hongkong, Tchaj-wan, Singapur či Thajsko hovoří o ztrátách v řádu miliard amerických dolarů.
Zdroj: Mf Dnes