Šťastný, K., Charvátová, M., Hodkovicová, N., Nedbalcová, K., Pokludová, L., Tošnerová, K.Sledování přestupu reziduí antimikrobik užitých v chovech drůbeže do životního prostředí v kontextu udržitelného zemědělství. Veterinářství 2024;74(10):
SOUHRN
Antimikrobika jsou klíčovou součástí léčby bakteriálních infekcí v humánní i veterinární medicíně. S novým miléniem však nepřišel objev žádné molekuly se zcela novým mechanismem účinku, což vytváří tlak na zachování účinnosti těch stávajících, především v důsledku rostoucí rezistence mikroorganismů. Rezistence vůči antimikrobiálním látkám ve veterinární medicíně představuje závažné riziko pro zdraví zvířat, veřejné zdraví, a má významný dopad i na ekonomiku. V současnosti je akcentována problematika přenosu rezistencí skrze životní prostředí, včetně zatížení odpadních vod ze zemědělských chovů. Tato studie se zabývá optimalizací postupů odběru vzorků, jejich laboratorním zpracováním a vývojem multi-reziduální analytické metody pro detekci a kvantifikaci antimikrobik a jejich metabolitů v chovech a prostředí chovů drůbeže. Studie identifikuje jako kritické místo pro výskyt zbytkových množství antimikrobik napájecí systém, výsledky dále odhalily přítomnost enrofloxacinu a jeho metabolitu ciprofloxacinu v odpadních vodách, jímce a rostlinném porostu ve vzorcích odebraných v okolí chovu. Koncentrace zjištěné ve studovaných vzorcích jsou, ve srovnání s koncentracemi ze zahraničních lokalit, výrazně nižší. Studie potvrzuje možnost použití LC-MS/MS metody pro monitorování reziduálních množství antimikrobik na drůbežích farmách v České republice a navrhuje využití této metody pro environmentální screening reziduí antimikrobik a přípravu podkladů pro ESG dotazníky EU.
Klíčová slova: antimikrobika; analytické metody; drůbež
SUMMARY
Antimicrobials are a key part of the treatment of bacterial infections in human and veterinary medicine. With the new millennium, however, there has been no discovery of a molecule with a completely new mechanism of action, which has increased the pressure to maintain the effectiveness of existing ones, primarily due to the growing resistance of microorganisms. Antimicrobial resistance in veterinary medicine poses a serious risk to animal health and indirectly to public health, while also impacting the economy. Recently, the issue of the transfer of resistance through the environment is emphasised, including the loading of wastewater from agricultural farms. This study deals with the optimization of sampling procedures, their laboratory processing and the development of a multi-residual analytical method for the detection of antimicrobics and their metabolites in poultry farms and environments. The study identifies the drinking water devices/system as a critical site for the occurrence of residual amounts of antimicrobics, the results further revealed the presence of enrofloxacin and its metabolite ciprofloxacin in the wastewater, sump and vegetation in samples taken in the vicinity of the farm. The concentrations found in the tested samples are significantly lower compared to those from foreign locations. The study confirms the possibility of using the LC-MS/MS method for monitoring of residual amounts of antimicrobics on poultry farms in the Czech Republic and suggests the use of this method for environmental antimicrobic residue screening and the preparation of documents for EU ESG questionnaires.*
Key words: antimicrobials; analytical methods; poultry