Slovinští včelaři zdobí úly svých včeliček, svěřují místní včely pod ochranu vlády a dokonce po jejich boku uléhají. Dělají vše pro to, aby se jejich včely, považované po staletí za národní poklad, cítily skvěle.
OSN vyhlásila 20. květen díky slovinské iniciativě za Mezinárodní den včel a opylujícího hmyzu. Cílem je upozornit veřejnost na problematiku včel, které v posledních letech postihl mimořádný úhyn. 20. květen byl zvolen na počest jejich spoluobčana Antona Janši (1734-1773), který se toho dne narodil. Tento syn rolníka, který je považován za otce moderního včelařství, byl prvním profesorem včelařství na rakouském dvoře v době, kdy Slovinsko bylo součástí habsburské říše.
Slovinsko, které patří v Evropské unii k nejmenším, má v poměru k počtu obyvatel největší počet včelařů. Na tisíc obyvatel připadá téměř pět včelařů. Tento počet je desetkrát vyšší než ve Španělsku, které je největším evropským producentem medu. Slovinská produkce medu dosáhla v roce 2016 celkem 1298 tun a v Evropě 250 000 tun.
Slovinští včelaři rádi prezentují své umění jako životní styl zakořeněný do lidové kultury a krajiny tohoto dvoumilionového národa, jejíž příroda je zachovalá a kde pestrobarevné úly tvoří její součást v zahradách, na polích, v lesích a nyní i ve městech.
Země je jediná v Evropě, která přísně chrání svou původní včelu kraňskou. Ta se vyskytuje ve velké části střední Evropy a její název pochází od původního regionu, Kraňského vévodství, které dříve patřilo Rakousku a odpovídá dnešnímu Slovinsku. Chov tohoto jediného druhu včel povoluje ministerstvo zemědělství a velmi přísně kontroluje včelí populace. Mírná povaha včely kraňské se osvědčila pro apiterapii a apituristiku.*
Zdroj: www.ctk.cz