Novely zemědělského zákona a zákona o Státním zemědělském intervenčním fondu vznikly kvůli změnám společné zemědělské politiky EU. Novely jsou téměř identické s předlohami, které loni předložila vláda.
Novela zemědělského zákona má mj. jiné zpřesnit obecná ustanovení o společných organizacích trhů, přímých platbách Programu rozvoje venkova a rybářství podle nařízení EU. Reaguje rovněž na zjednodušení živnostenského práva a změny v zákoně o základních registrech. Norma také ruší povinnost vlády předkládat Sněmovně každoročně zprávu o stavu zemědělství.
Novela o SZIF má do zákona doplnit ustanovení o poskytování národních dotací na základě pověření ministerstva prostřednictvím veřejnoprávní smlouvy. Zpřesnit má rovněž ustanovení o subvencích při vývozu, intervenčním nákupu a prodeji, o produkčních kvótách mléka, cukru a škrobu a o finančních dávkách z výroby cukru. Bez přijetí navrhovaných změn by nebylo možné v období do roku 2020 vyplácet farmářům dotace.
Opatření kvůli reformě společné zemědělské politiky EU má stát ministerstvo zemědělství a SZIF náklady přes 900 milionů Kč. Náklady způsobené například změnou systému vyplácení dotací a s tím spojeným přechodem na nový informační systém mají být hrazeny z úspor v resortu. Změny tak nemají zatížit státní rozpočet.
České zemědělství by mělo do roku 2020 získat z dotací z EU téměř 8,2 miliardy eur (213 miliard Kč), tj. asi o desetinu více než v uplynulém sedmiletém období.*
Zdroj: www.ctk.cz