Loni klesla na 75 procent
Soběstačnost ČR v produkci vepřového masa od roku 2004 do loňska poklesla o více než 20 procentních bodů na necelých 75 procent a bude se nejspíše i nadále snižovat. Klesající domácí produkce tak již nedokáže pokrýt poptávku Čechů po jejich nejoblíbenějším druhu masa. Ta je proto stále více uspokojována dovozy ze zahraničí.
V posledních letech se u nás také výrazně snižují stavy chovaných prasat. Od loňského do letošního dubna klesly přibližně o pětinu a sestoupily pod dva miliony kusů. Podle ministerstva zemědělství se dnes pohybují na úrovni 30. let minulého století.
Počty prasat se začaly snižovat na začátku 90. let zejména kvůli poklesu tuzemské spotřeby vepřového masa. Ta ještě na počátku 90. let dosahovala kolem 50 kilogramů na osobu za rok, v následujících letech se ale snížila až na 41 až 42 kilogramů. Na této úrovni se pohybuje již několik let. Vepřové tak navzdory panujícímu trendu "zdravého životního stylu", ke kterému mimo jiné patří upřednostňování drůbežího a rybího masa, stále zůstává nejvíce konzumovaným masem v tuzemsku.
Řada tuzemských chovatelů v minulosti ukončila svou činnost, neboť jim výrazně narostly náklady, zejména kvůli zdražení krmných směsí a energie. Cena jatečných prasat a živých selat navíc procházela od 90. let minulého století velkými výkyvy.
Vstup země do EU přinesl tuzemským chovatelům nejen povinnosti a další náklady vyplývající z unijních předpisů, ale navíc liberalizoval obchod a otevřel trh zahraniční konkurenci. Té domácí chovatelé nedokážou zejména cenově konkurovat. Roste sice vývoz masa, tempo růstu dovozu je však mnohem vyšší.
Schodek zahraničního obchodu s vepřovým masem a živými prasaty se tak rok od roku prohlubuje. Zatímco v roce 2003 činil 806 milionů korun, loni dosáhl 6,16 miliardy. Za prvních pět měsíců letošního roku pak činil 3,05 miliardy korun, což svědčí o pokračujícím trendu jeho prohlubování. Česká republika již nedováží pouze vepřové, ale kvůli poklesu počtu narozených selat také selata určená k následnému výkrmu. Dovoz živých zvířat se od roku 2007 do loňska zdvojnásobil.
Podle v červnu zveřejněného průzkumu Agrární komory bylo více než 31 procent vepřového masa na pultech tuzemských obchodních řetězců ze zahraničí. U hovězího byl podíl masa z dovozu ještě vyšší a přesahoval polovinu.
Od ledna do května čeští chovatelé vyvezli podle statistik ČSÚ ze země vepřového masa a živých prasat za 955 milionů korun, což je meziroční pokles zhruba o 20 milionů Kč. Dovozy však přesáhly více než čtyři miliardy korun, což je přibližně o 1,25 miliardy více než o rok dříve.
Podle údajů Českého statistického úřadu se výroba vepřového masa v Česku ve druhém čtvrtletí snížila meziročně o 8,8 procenta na 71.918 tun. Meziroční pokles výroby tak zpomalil o 4,3 procentního bodu ze 13,1 procenta v prvním čtvrtletí. Přes poměrně výrazné snížení se tak nenaplnila prognóza Eurostatu, který v prvním pololetí předpokládal pokles výroby vepřového v ČR o více než 15 procent.
Snižování stavu prasat působí problémy také pěstitelům obilí. Obilná složka tvoří podstatnou část krmných směsí pro prasata, úbytek zvířat tak přináší pěstitelům problémy s odbytem části jejich produkce.
Nepříznivá situace v chovu prasat se v průběhu roku 2007 projevila celosvětově. Zvýšení cen obilovin výrazně ovlivnilo výkyvy celkových stavů prasat a produkci vepřového masa i během loňska. Podle odborníků se následky budou promítat do úrovně obchodů i letos, kdy navíc ekonomická krize ovlivňuje koupěschopnost obyvatel. Oproti jiným odvětvím zpracovatelského průmyslu má však potravinářství tu výhodu, že poptávka po jeho produkci je poměrně stálá.