Podle Komory veterinárních lékařů celková spotřeba antibiotik mírně klesá, avšak rezistence původců nákaz může vzrůstat, když si humánní antibiotika aplikují lidé sami, bez lékařského předpisu, anebo když ta veterinární podávají sami chovatelé, a to jak malým, tak velkým zvířatům. Ano, rezistence hrozí tam, kde se používání antibiotik vymkne lékařské kontrole, a to
u veterinárních léčiv není tak častý případ.
Na rozdíl od humánních léčiv, která lidé dostanou zdánlivě zadarmo na základě zdravotního pojištění, si ta veterinární hradí chovatelé z vlastní kapsy; a už z toho vyplývá zodpovědnější nakládání s drahými léčivy, tedy i s antibiotiky. Lepší dávkování, dobrání předepsané kúry, nemluvě o tom, že třeba hospodářská zvířata v chovech veterinář navštěvuje a nakládání s léčivy kontroluje!
Přesto však KVL pečlivě sleduje vzrušené diskuse o hrozbě antibiotik a uspořádala proto letos školení pro veterinární lékaře, kde měli možnost seznámit se s novými léčivy a novými trendy. A toto e-learningové školení je ukončeno testem prokazujícím jeho úspěšné absolvování.
Podle Karla Daniela, prezidenta KVL, vychází komora při hodnocení rizik jednak z domácích údajů, jednak z údajů FVE (The Federation of Veterinarians of Europe – Federace evropských veterinárních lékařů). Z nich je jasně vidět, kde v EU je nejvyšší spotřeba antibiotik – ve Španělsku, kde putují antibiotika volně, vesměs mimo veterinární lékaře. Podobně tomu je i v zemích jako Kypr, Itálie, Portugalsko, ale třeba i Maďarsko. Za Českou republikou, která je uprostřed souhrnné tabulky spotřeby, je dále například i Německo, Francie, Belgie, Chorvatsko, Polsko či Bulharsko. Nejlepší situace je ve skandinávských zemích, jako je Norsko či Švédsko, kde antibiotika předepisují veterinární lékaři.
Je tedy samozřejmě stále co zlepšovat, ale řešení se nabízí, však ho již na počátku letošního roku v dubnu jasně formuloval Karel Daniel na tiskové konferenci KVL: podle našich zkušeností je teze, že "v masu jsou hormóny a antibiotika", jedním z nejrozšířenějších mýtů mezi spotřebiteli. Důležité je dodržovat režim léčby a dávkování. Nezbytná bude rovněž regulace přeshraničního internetového prodeje.“ Dále tehdy avizoval komorou organizovaný e-learningový kurz „odpovědný uživatel antibiotik“. A že to byl dobrý krok, to se ukazuje zřetelně.
Ano, práce veterinárních lékařů, to je to správné řešení! To ostatně řekl ve svém projevu k Evropskému antibiotickému dni i Rafael Laguens, prezident FVE.*
Josef Duben, PR KVL
Kontakt pro mediální vyjádření:
MVDr. Karel Daniel
Prezident KVL ČR
603 305 047
daniel.karel@gmail.com
Josef Duben
PR KVL ČR
602 172 954
dubenjsf@gmail.com