V České republice se předloni zvýšila spotřeba biopotravin. K oživení trhu přispívá zájem o biopotraviny v ostatních státech EU i sílící trend spotřebitelů se zájmem o lokální a čerstvé produkty, které jsou vyráběny v biokvalitě, společně s rozvojem prodeje na farmářských trzích, systému bedýnek a prostřednictvím internetu.
Nejvíce lidé kupovali mléko a mléčné výrobky, hotové pokrmy a ovoce a zeleninu. Biopotraviny se prodávaly hlavně v maloobchodě, kde za ně lidé vydali 1,76 miliardy korun. Přímý prodej, například z farmy nebo prostřednictvím internetu, se pohyboval okolo 205 milionů korun. Přímý prodej ze dvora, od výrobců a distributorů vzrostl o více než deset procent, např. v roce 2012 činil nárůst 5,9 procenta. Ve veřejném stravování činil nákup biopotravin 59 milionů korun, meziročně tento prodej vzrostl o více než 100 procent.
V roce 2014 jsme nově dovezli biopotraviny z Kolumbie a Thajska, obnovil se dovoz zboží z Argentiny. Vzrostl import z Filipín, odkud obvykle dovážíme biopotravinu kokosový olej. Loni činil export biopotravin 1,17 miliardy korun, z toho skoro pětinu reexport. Hlavními destinacemi bylo Rakousko (232 milionů korun) a Německo (228 milionů). V budoucnu se očekává nárůst spotřeby biopotravin o pět až deset procent za rok.
Na konci loňského roku bylo u nás podle České technologické platformy pro ekologické zemědělství 543 výrobců biopotravin, meziročně o 7,3 procenta více. S výrobou začalo 78 firem, 41 jich skončilo. Ekologičtí zemědělci hospodařili podle posledních údajů na 502 374 hektarech půdy, což je přibližně 12 procent celkové výměry zemědělského půdního fondu.
Podle plánu rozvoje ekologického zemědělství, schváleného vládou loni, by měl podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů činit tři procenta do konce roku 2020.*
Zdroj: www.ctk.cz