Více než 3 % koček v USA jsou infikovány virem kočičí leukemie (FeLV) nebo virem imunodeficience koček (FIV). To představuje více než tři miliony postižených koček se zvýšeným rizikem onemocnění a předčasné smrti.
Určitou roli v prevenci hraje vakcinace, nicméně základním opatřením je identifikace a oddělení nakažených koček. American Association of Feline Practitioners (AAFP) doporučuje testování na tyto infekce v okamžiku získání kočky, před první vakcinací, po možném kontaktu s nakaženými kočkami nebo během onemocnění.
Screeningové testy využívají plnou krev, sérum nebo plazmu a zjišťují antigen FeLV a protilátky proti FIV. Běžně jsou využívány na veterinárních klinikách nebo v útulcích pro kočky. Pozitivní výsledek screeningového testu by měl být doplněn o potvrzení jiným testem (např. PCR, IFA, Western blot nebo jiný screeningový test). V praxi je diagnóza obvykle založena bohužel pouze na výsledku jednoho testu a mnohdy jsou pozitivní kočky utráceny bez ohledu na klinický stav. Cílem této práce je srovnání dostupných screeningových testů na FIV/FeLV.
Do studie byly zařazeny vzorky sér odesílaných k vyšetření z útulků, veterinárních klinik nebo výzkumných center. Skutečná přítomnost FeLV antigenu byla zjišťována pomocí ELISA detekce antigenu p27. Jednalo se tak o 146 FeLV pozitivních a 154 FeLV negativních vzorků. Skutečný status FIV byl zjišťován pomocí izolace viru z periferních mononukleárů. Do studie tak bylo zařazeno 94 FIV pozitivních a 97 FIV negativních vzorků.
Ve studii byly použity čtyři screeningové testy: SNAP® Combo FeLV Ag/FIV Ab Test (IDEXX Laboratories), WITNESS® FeLV-FIV Test Kit (Zoetis), Anigen® Rapid FIV Ab/FeLV Ag Test Kit (Bionote Inc.) a VetScan® Feline FeLV/FIV Rapid Test (Abaxis Inc). Všechny testy byly provedeny podle doporučení výrobce, výsledek byl odečítán dvěma nezávislými pracovníky, kteří neznali skutečný stav vzorku. V šesti případech FeLV se pracovníci nedohodli a bylo nutné zajistit třetí názor (1x SNAP®, 3x WITNESS®, 2x VetScan®), k podobné situaci došlo u 3 FIV testů (2x VetScan®, 2x WITNESS®).
SNAP® test byl významně specifičtější a senzitivnější pro detekci FeLV ve srovnání s ostatními testy a správně identifikoval všech 300 vzorků. Senzitivita a specificita SNAP® testu pro FeLV byla 100 % / 100 %, WITNESS® testu 89,0 % / 95,5 %, Anigen® testu 91,8 % / 95,5 % a VetScan® testu 85,6 % / 85,7 %.
Při detekci FIV nebyly zjištěny mezi použitými testy významné rozdíly. Senzitivita a specificita testů byla v případě SNAP® testu 97,9 % / 99 %, pro WITNESS® test 94,7 % / 100 %, pro Anigen® 96,8 % / 99 % a pro VetScan® 91,5 % / 99 %. Jako nejlepší screeningový test pro zjištění FeLV byl vyhodnocen SNAP® test, pro zjištění FIV nebyly zjištěny významné rozdíly.*
LEVY, J. K., CYNDA CRAWFORD, P., TUCKER, S. J. Performance of 4 point-of-care screening tests for feline leukemia virus and feline immunodeficiency virus. J Vet Intern Med 2017; doi: 10.1111/jvim.14648.
Z anglického originálu přeložila MVDr. Simona Kovaříková, Ph.D.