Pohraniční veterinární stanice Praha-Ruzyně (PVS) začne začátkem srpna nově provádět také kontroly, jejichž cílem bude zamezit záměrnému zavlékání tzv. invazních nepůvodních druhů do Evropské unie. Seznam konkrétních invazních nepůvodních druhů, které představují ohrožení biologické rozmanitosti v Evropě, přijala Evropská komise (EK) v polovině července.
Již dříve schválené unijní nařízení definovalo takzvaný invazivní nepůvodní druh. Jedná se o nepůvodní druh, u něhož bylo zjištěno, že jeho zavlečení či vysazení nebo šíření ohrožuje biologickou rozmanitost a související ekosystémové služby nebo na ně má nepříznivý dopad. V souladu s uvedeným nařízením se invazní nepůvodní druhy s významným dopadem na EU nesmějí kromě jiného záměrně přivážet na území EU, a to včetně převozu přes toto území pod celním dohledem, držet, chovat, přepravovat do, z nebo v rámci EU, dále uvádět na trh nebo uvolňovat do životního prostředí.
Na seznamu přijatém prováděcím nařízení Komise č. 2016/1141 dne 13. července 2016 jsou zařazeny živočišné druhy jako například: želva – Trachemys scripta (želva nádherná), žába – Lithobates (Rana) catesbeianus (skokan volský), hlodavci – Tamias sibiricus (burunduk páskovaný), Sciurus niger (veverka liščí), Sciurus carolinensis (veverka popelavá), Myocastor coypus (nutrie), Callosciurus erythraeus (veverka Pallasová), šelmy – Herpestes javanicus (promyka malá), Nasua nasua (nosál červený), Procyon lotor (mýval severní), sudokopytník – Muntiacus reevesii (muntžak malý), dále někteří ptáci a ryby (Perccottus glenii a Pseudorasbora parva), korýši (Eriocheir sinensis, Orconectes limosus, Orconectes virilis, Pacifastacus leniusculus, Procambarus clarkii a Procambarus fallax) a bezobratlí. Toto prováděcí nařízení vstoupí v platnost 3. srpna 2016.
V případě, že pohraniční veterinární kontrola odhalí druhy, které jsou zařazeny na daném seznamu, nepropustí je do ČR, a tudíž ani do EU. Výjimka může být udělena pouze na základě speciálního povolení.*
Mgr. Petr Pejchal