Tradičně nejrozšířenějšími plemeny v ČR jsou český teplokrevník a anglický plnokrevník.
Koně se v ČR těší rostoucí oblibě a jejich počet se podle ústřední evidence od poloviny roku 2003 zvýšil o 50 procent na současných 60.000. Kdysi nepostradatelná hospodářská zvířata jsou dnes stále populárnějšími společníky člověka pro volný čas a jízda na koni si v ČR získává stále více příznivců.
Po roce 1989 stavy koní klesaly, ale v roce 1996 nastal obrat a od té doby se chov rozšiřuje. Hospodářské využití je přitom již jen okrajové, například v lesích. Velký rozvoj byl zaznamenán u zájmového ježdění a jezdecké turistiky. Počet poníků a malých koní se zvyšuje, vzrůstá zájem dětí o jezdecký sport.
Nejde už jen o záležitost jezdeckých klubů, řada lidí přišla na to, že lze za celkem přijatelný peníz chovat jednoho či dva koně prakticky doma. Přibývá rovněž farem zaměřených na chov koní, které lidem nabízí vyjížďky, pobyty, nebo tábory spojené s jezdectvím. Podle odhadů se jejich počet blíží ke 200. Populární se stává cestování na koni, například přechody hor. Hlavně v pohraničí vznikají specializované stezky; mimo jiné proto, že zájem je i z ciziny, protože třeba v sousedním Německu či Rakousku není tak jednoduché cestovat koňmo přes cizí pozemky či lesy. Mnohdy tam totiž platí zákaz vstupu.
Tradičně nejrozšířenějšími plemeny v ČR jsou český teplokrevník a anglický plnokrevník. Díky dovozům se ale plemenná skladba rozšiřuje. Zahraniční obchod vykazuje převážně záporné saldo, přičemž největším českým partnerem na trhu s koňmi je podle celní statistiky Německo.