V celostátním průměru se meziročně k 1. dubnu snížily počty drůbeže o 14,4 procenta a stejně jako u skotu a prasat se propadly na dlouholeté minimum. Prasat se v Česku nyní chová nejméně od konce druhé světové války. Počty ovcí, koz a koní naopak v uplynulém období vzrostly.
Počty prasat ve Zlínském kraji meziročně klesly o 10,5 procenta na 67.431 kusů. Na farmách v kraji se chovalo 351.172 kusů drůbeže, o 44 procent méně než o rok dříve. Propad v počtu chované drůbeže byl v regionu dokonce největší v mezikrajském srovnání.
Počty skotu, koz i ovcí ve Zlínském kraji vzrostly. K 1. dubnu stavy skotu meziročně vzrostly o 0,3 procenta, na 59.153 kusů. Nejvíce vzrostl počet koz, o 54 procent na 927 kusů. Počet chovaných ovcí se zvýšil o 4,2 procenta na 20.103 kusů.
Podle farmářů jsou příčinou poklesu chovu drůbeže rostoucí dovozy, a to především z Polska a Brazílie. Drůbežáři přitom dlouhodobě upozorňují na to, že například jejich polští kolegové na rozdíl od nich nemusejí chladit kuřecí maso vzduchem, ale vodou, což je levnější a znevýhodňuje tuzemské výrobce.
Chov prasat je pro zemědělce už delší dobu ztrátový. Farmáři upozorňují, na to, že nemohou cenově konkurovat levným dovozům vepřového masa ze zahraničí. Ruší proto své chovy. Ještě v roce 1999 se v tuzemsku chovalo přes čtyři miliony prasat. Podle Agrární komory u nás letos klesne soběstačnost v produkci vepřového masa pod 50 procent.