Státní veterinární správa (SVS) společně se Státním veterinárním ústavem Praha (SVÚ) již pátým rokem chová na střeše budovy ústředí SVS na pražských Vinohradech včely. SVÚ v rámci projektu aktuálně vyšetřil med z letošní snůšky „veterinárních včel“. Med vyhověl ve všech ukazatelích daných vyhláškou stanovující požadavky na kvalitu medu.
„Pozitivní zprávou je, že v medu nebyla zjištěna přítomnost těžkých kovů a ani rezidua pesticidů,“ uvedl Jan Rosmus z oddělení chemie SVÚ Praha a dodal: „Také další parametry pro med stanovené vyhláškou ministerstva zemědělství jsou na nadstandardní úrovni.“ Podobné vyšetření medu ze stejné lokality provedl SVÚ již v roce 2019. I tehdy laboratorní výsledky dopadly dobře, med neobsahoval žádné těžké kovy a ani pesticidy. Společný projekt tzv. „veterinárních včel“ i v budoucnu počítá s pravidelným vyšetřováním medu.
„Jsme velmi rádi, že kvalita medu pocházejícího z terasy naší budovy v centru Prahy vyhověla všem požadovaným kritériím. Podobné projekty, jako je ten náš, jsou důkazem, že včely mají svou opodstatněnou roli i ve větších městech, jako je Praha,“ sdělil ředitel sekce veterinární Petr Šatrán.
Střešní včelaření získává na popularitě a včelstva na střechy svých sídel umísťuje řada firem i veřejných institucí. Podle střešních včelařů je odhadovaný počet stanovišť včel v rámci České republiky zhruba 50, v Praze jich je 16. Zájem o včelaření v hlavním městě v posledních letech stoupá. SVS v současné době v hlavním městě eviduje přes 800 včelařů, kteří chovají skoro 6500 včelstev, což je téměř o 1000 více než před třemi roky. Včely se v Praze tradičně chovají především ve starší zástavbě rodinných domů ve čtvrtích, jako jsou například Troja, Libeň nebo Dejvice. Naopak v okrajových čtvrtích s novou zástavbou se tolik včelařů nevyskytuje.
Projekt bude i nadále sloužit k výzkumným a vzdělávacím účelům. Vedle toho k propagaci obou institucí poslouží stočený med z pěti včelstev střešních včel. Letos se stočilo přibližně 70 kilo medu.*
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS