V regionu Mekongu 163 nových živočichů a rostlin
V regionu řeky Mekong, která protíná od severu k jihu téměř celou jihovýchodní Asii, našli vědci loni 163 nových rostlin a živočichů. Většina z nich je však ohrožena změnami klimatu. Před jednáním OSN na ekologická témata v Bangkoku o tom informovala zpráva Světového fondu na ochranu přírody (WWF).
Mezi nové druhy živočichů patří např. zubatá žába živící se ptáky, gekon s leopardími skvrnami a oranžovýma očima, který vypadá jako z jiného světa, nebo chodící pták. Celkem bylo objeveno 100 druhů nových rostlin, 28 ryb, 18 plazů, 14 obojživelníků, dva savci aj.
Region Mekongu, který pramení v jižní Číně a teče přes území Barmy, Laosu, Thajska, Kambodži a Vietnamu, je proslulý svou biodiverzitou. Mezi lety 1997 a 2007 zde výzkumníci objevili více než 1000 nových rostlinných i živočišných druhů, a to přesto, že je oblast zkoumána již po čtyři desítky let.
Ve své zprávě však WWF upozorňuje na ohrožení, která přináší v oblasti Mekongu změna klimatu. Konkrétně jsou to extrémní výkyvy sucha a dešťů a stoupající hladina moře, která způsobuje stoupající slanost vody v deltě řeky.
Světový fond na ochranu přírody zveřejnil tuto zprávu v předvečer jednání OSN v Bangkoku o změně klimatu, které bylo zahájeno 28. září. Tato jednání předcházejí prosincové mezinárodní konferenci o klimatu v Kodani, která se pokusí nahradit Kjótský protokol. Počátkem listopadu jim bude předcházet setkání odborníků v Barceloně.