Nedostatek kyslíku je příčinou hynutí ryb a nárůstu plísňových a parazitárních onemocnění.
Řeky jsou pod normálním stavem, s nedostatkem vody se potýkají i rybníkáři. Nejhorší situace je u rybníků, které jsou závislé na dešťové vodě, tzv. nebesáků, které nemají stabilní napájecí systém.
S nedostatkem vody souvisí i problémy s okysličováním vod, což prospívá nežádoucímu rozvoji vodních řas a sinic. Jedním z možných a účinných opatření je zařídit umělé provzdušňování vody v rybnících pomocí tzv. aerátorů, k tomu je potřeba přívod elektrického proudu.
Nedostatek kyslíku způsobuje buď přímé úhyny ryb a nepřímo vznik povrchového zaplísnění chovaných ryb způsobené plísní rodu Saprolegnia. Dalším onemocněním z nedostatečného množství kyslíku ve vodě může být též mykotické onemocnění žaber kaprovitých ryb. Bohužel i oslabené a nedostatkem kyslíku stresované ryby trpí řadou parazitů, například trichodinózou (brousilka rybí) nebo parazity, kteří se vyskytují na žábrách - dactylogyrózou a gyrodactylózou, chilodonelózou, popřípadě na kůži parazitujícím kapřivcem.
Proto Státní veterinární správa ČR upozorňuje správce a majitele rybníků na to, že v těchto dnech je absolutně nutné věnovat pozornost umělému provzdušňování rybníků.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.