Včera a dnes se na ústředí Státní veterinární správy (SVS) v Praze koná pravidelné jednání šéfů veterinárních služeb zemí střední Evropy. Mezi hlavní témata Středoevropského veterinárního kongresu lze zařadit představení účinných opatření vůči africkému moru prasat (AMP) zaváděných v ČR, dále rovněž obchod se třetími zeměmi, opatření pro kontrolu obchodu se zvířaty v zájmovém chovu a v neposlední řadě modelaci přeshraničních chorob (Cross Border Disease Modelling).
Pro tato čtyři témata byla formulována doporučení, která budou dále projednávána jednotlivými členy EU. Ve věci afrického moru prasat doporučil kongres větší míru flexibility pro státy s výskytem AMP při stanovování infikovaného území a jeho pásem i příslušných opatření vzhledem k rozdílným a mnohdy určujícím podmínkám života divočáků. Uvedené doporučené nástroje pro tlumení a vymýcení nákazy AMP mají za cíl omezení rozsahu pohybu a redukci stavů divočáků.
„Zahraniční kolegy jsme na společném jednání především detailně informovali o tom, jakým způsobem se potýkáme s AMP, jaká opatření jsme zavedli a jak se nám podařilo tuto nebezpečnou nákazu udržet na poměrně malém území,“ uvedl Zbyněk Semerád, ústřední ředitel SVS.
Středoevropský kongres veterinárních služeb, kterého se kromě České republiky účastní Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Rumunsko a Bulharsko, se koná jedenkrát ročně v některé z uvedených zemí. Letošní pražské jednání veterinárních služeb je navíc součástí akcí, které se vztahují k připomenutí 50. výročí založení Státní veterinární správy v České republice, resp. Československu. Účastníci setkání také navštívili další akci vztahující se k výročí, a to výstavu obrazů s koňskou tematikou českých animalistů, která byla k vidění v Knihovně Antonína Švehly do 6. 10.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS