Výrobky pocházely především z Polska, ve více než 40 procentech případů se jednalo o vejce, druhým rizikovým produktem bylo drůbeží maso.
V loňském roce kontrolovali veterinární inspektoři celkem 6551 zásilek o hmotnosti přes 67.000 tun živočišných produktů. Zpět bylo vráceno 19 zásilek vajec v celkovém počtu 2,7 milionu kusů dovážených zejména z Polska, Španělska, Belgie a Maďarska. Vejce pocházela z nepovolených menších klecí.
Ve dvanácti případech se jednalo o drůbeží maso, ve čtyřech případech o nevyhovující strojně oddělené maso, v pěti případech o potravinářský kolagen, ve třech o vepřové maso a ve dvou o tepelně neopracovaný masný výrobek. Potraviny pocházely především z Polska, Německa, Slovenska, Maďarska, Srbska a Itálie.
Veterinární lékaři provedli v loňském roce také více než 2500 kontrol chovů zaměřených na prevenci zavlečení nákaz, kontrolovali přes 20.000 zásilek živých zvířat vyvážených z České republiky, včetně 5000 dovážených. Při kontrole proti týrání uskutečnili veterinární lékaři zhruba 8700 kontrol, kdy zjistili 720 porušení předpisů.
Příznivou nákazovou situaci se daří v tuzemsku udržovat navzdory výskytu nebezpečných infekcí a nákaz v některých sousedních zemích. Česká republika je nadále prostá nebezpečných nákaz, jako je slintavka a kulhavka, tuberkulóza, brucelóza aj.
V loňském roce bylo řešeno více než 700 různých podezření na nebezpečnou nákazu. Byl potvrzen pseudomor drůbeže, salmonely v chovech drůbeže, v jednom chovu ovcí Schmallenbergský virus, tularémie u zajíců, Aujeszkyho choroba u divočáků a mor včelího plodu.
Zdroj: www.ctk.cz