Státní veterinární správa (SVS) kontroluje v předvánočních dnech stejně jako v předchozích letech prodejce vánočních kaprů.Prodejci letos nahlásili v rámci celé ČR téměř 3000 prodejních míst, což je srovnatelné s loňským rokem. Při kontrolách se inspektoři SVS zaměřují jak na hygienické podmínky prodeje, tak na welfare živých ryb. Jedné z kontrol se dnes v centru Prahy kromě inspektorů SVS zúčastnili také ministr zemědělství Marek Výborný a ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Letos by se nejvíce stánků s kapry mělo objevit v Jihomoravském kraji, na který připadá cca třetina ze všech prodejních míst v ČR. Specifikem tohoto regionu je několik pojízdných prodejců, kteří postupně objedou stovky míst. Na druhém místě je letos Středočeský kraj s 296 stánky a na třetím místě Moravskoslezský kraj, kde prodejci nahlásili 219 míst. V hlavním městě SVS eviduje 214 míst, což je srovnatelný počet jako loni. Pro naplánování kontrol prodejců, je nutné mít přehled, kolik stánků s kapry se na území ČR objeví a kde se budou nacházet. Proto mají prodejci povinnost nejpozději sedm dní před zahájením prodeje nahlásit příslušné krajské veterinární správě místo prodeje.
Kontroly stánků s kapry se zaměřují na tři hlavní oblasti, za prvé jde o to, zda prodej ryb probíhá v odpovídajících hygienických podmínkách. Mimo to se soustřeďují také na welfare ryb, zejména zda nedochází k přeplnění kádí, zda je v nich čerstvá protékající voda a ryby tak mají dostatek kyslíku. V souladu s příslušnou legislativou musí probíhat i usmrcování ryb. Zatřetí je kontrolováno také to, zda nedochází ke klamání spotřebitelů.
„Z výsledků kontrol vyplývá, že se úroveň prodeje vánočních kaprů zlepšuje. Je to díky osvětě i každoročním pečlivým kontrolám inspektorů Státní veterinární správy. Jejich zjištění dokládají, že k výraznému porušování zákona v souvislosti s tímto prodejem nedochází. Vzhledem k tomu, že je kapr typicky českou rybou, přál bych si, aby ho lidé kupovali nejen na Vánoce. Spotřeba sladkovodních ryb se totiž u nás dlouhodobě pohybuje kolem 1,3 kilogramu na osobu ročně, což je zlomek ze sedmnácti kilogramů na osobu a rok, které doporučují odborníci na lidskou výživu,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.
„Státní veterinární správa jednoznačně doporučuje nechat si rybu usmrtit v místě prodeje. Nejen proto, že usmrcení provede zkušený personál, ale zejména s ohledem na případný stres ryb způsobený přesunem a další manipulací, či držením v domácnostech,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Před loňskými Vánoci veterinární inspektoři zkontrolovali téměř 760 prodejních míst. Zhruba ve dvou procentech kontrol zjistili i nějakou závadu (v roce 2021 to byly tři procenta kontrol). Nejčastějším nedostatkem byla pochybení v hygieně prodeje, která zjistili veterinární inspektoři v 11 případech. V deseti případech se prodejci provinili proti zásadám welfare při prodeji a manipulaci s rybami. V šesti případech bylo zjištěno, že kontrolovaný prodejce nenahlásil v zákonné lhůtě, kde a v jakých dnech bude ryby prodávat.
Před zahájením prodeje jsou prodejci povinni seznámit se s požadavky na samostatná prodejní místa a pravidly pro prodej živých ryb a s doporučeními pro osoby provádějící porážení ryb při prodeji. Na každém prodejním stánku musí být k dispozici povinná výbava, do níž patří nože, palička na omračování ryb a stěrky. Pracovní plocha musí jít snadno čistit a dezinfikovat. Usmrcování ryb nesmí probíhat v rozporu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání. Odpad ve formě vnitřností z kuchaných ryb musí být schraňován v určených a označených nádobách a následně předán osobě, která je krajskou veterinární správou schválena k zacházení s takovými odpady. V posledních několika letech SVS ve zvýšené míře kontroluje také, zda nedochází ke zneužívání chráněných značení a tím ke klamání spotřebitelů.*
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS