Státní veterinární správa (SVS) zrušila uzavřená pásma okolo ohniska vysoce patogenní ptačí chřipky v Poseči na Karlovarsku. Jednalo se o poslední uzavřené zóny vytyčené okolo ohniska ptačí chřipky na území České republiky. V současné době tak již v souvislosti s ptačí chřipkou žádná mimořádná veterinární opatření na území ČR netrvají.
Od začátku letošního roku bylo na území České republiky postupně vyhlášeno celkem 39 ohnisek ptačí chřipky v chovech. Virus byl ve stejném období potvrzen také u 52 volně žijících ptáků v celkem 13 krajích. V souladu s platnou legislativou bylo utraceno celkem 98 000 ptáků, dalších více než 5000 ptáků v nakažených chovech na následky nákazy uhynulo
Ohnisko v malochovu drůbeže v Poseči bylo vyhlášeno 22. března 2017. Od tohoto data již k žádnému novému potvrzení nákazy v chovu nedošlo. Po provedené povinné dezinfekci nákazou zasažených chovů a uplynutí legislativou daných lhůt byla postupně rušena uzavřená pásma okolo ohnisek, z nichž ohnisko v chovu v Poseči bylo poslední.
Pokud se v následujících dnech a týdnech již neobjeví žádné nové ohnisko ptačí chřipky, bude Česká republika v poslední dekádě června moci předložit Světové organizaci pro zdraví zvířat (OIE) prohlášení potvrzující, že se ptačí chřipka na území ČR již nevyskytuje a znovu tak získat takzvaný prostý nákazový status. Jeho obnovení je důležité pro uvolnění omezeného obchodování s drůbeží a drůbežími produkty se třetími zeměmi.
„Přes prokazatelné zlepšení nákazové situace je mluvit o definitivním konci ptačí chřipky v České republice předčasné. V řadě dalších evropských zemí, včetně některých sousedních států, stále nová ohniska ptačí chřipky přibývají,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. „Je proto nezbytné, aby i nadále chovatelé dodržovali zodpovědný přístup, sledovali zdravotní stav drůbeže a dodržovali zásady prevence,“ dodal Semerád.*
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS