Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vyplatil letos 99,3 procenta přímých plateb. Současně bylo rozhodnuto o dotaci k vyplacení 29,5 miliardy korun každoročně. Zbývá ještě vyřešit 1,3 miliardy korun.
Termíny vyplácení dotací, které přineslo nové dotační období, probíhající od loňského roku do roku 2020, byly letos splněny. Například Francie, Rumunsko nebo Velká Británie měly problémy do konce června vyplatit potřebné množství přímých plateb a hrozilo jim tak neproplacení podpor Evropskou komisí. Loni se zvýšil počet proplácených titulů z 35 na 68, počet nutných rozhodnutí od SZIF vzrostl z 98 800 v roce 2014 skoro na 140 000 v následujícím roce. Platbu na ozelenění (greening), která byla letos vyplácena později, by měli zemědělci dostat příští rok místo v dubnu již v lednu. V letošním roce plánuje SZIF vyplatit prostřednictvím hlavní evropské zemědělské dotace tzv. přímé platby na plochu, 12,5 miliardy korun. Zemědělci by měli dostat polovinu peněz z této dotace jako zálohu. Předloni se v platbě na plochu vyplatilo přibližně 21 miliard korun, z toho polovina zálohou. Loni byla zájemcům vyplacena zhruba stejná částka jako letos, záloha ale byla sedmdesátiprocentní. O navýšení záloh může rozhodnout ministerstvo zemědělství, podobně také o finální dotaci na hektar. Zemědělci upřednostňují vyplacení většího množství peněz dříve, aby mohli splácet své závazky u bank a dalších institucí. Nárok na greening mají zemědělci, kteří pěstují různé druhy plodin a udržují mj. stanovenou výměru trvalých travních porostů na polích.
Zisk českého zemědělství loni klesl o 27,3 procenta na 16,9 miliardy Kč. Předloni byl zisk rekordní, s výslednými 23,26 miliardy korun. Příčinou poklesu je zejména snížení cen zemědělských komodit, které nejvíce postihlo živočišné produkty, především mléko a vepřové maso a projevily se i účinky sucha. Podle odhadů Zemědělského svazu ČR se letos sníží chovatelům krav tržby za mléko o sedm až devět miliard korun kvůli nízkým výkupním cenám. Při prodeji vepřového masa bude cena o tři miliardy nižší. Celkově mají oproti minulému roku klesnout i tržby za rozhodující zemědělské komodity minimálně na 75 miliard korun, tj. o 11 procent.*
Zdroj: www.ctk.cz