29.07.2025 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Takřka 300 kg nevyhovujících potravin při kontrole uzbecké restaurace v Praze

Veterinární inspektoři zajistili při kontrole uzbecké restaurace v Praze 3 bezmála 300  kilogramů potenciálně zdravotně závadných potravin živočišného původu. Zabavené potraviny inspektoři Státní veterinární správy (SVS) znehodnotili barvou a nařídili provozovateli zajištění likvidace produktů v asanačním podniku na jeho náklady. Za zjištěná porušení zákona hrozí provozovateli pokuta v maximální výši až 50  milionů Kč.

V mrazicích zařízeních v zázemí restaurace se v době kontroly nacházelo více než 130  kilogramů různých druhů masa. To bylo baleno v neoriginálních obalech bez jakéhokoliv označení a dokladů o původu. Obaly na mase byly porušeny a nebránily tak možné kontaminaci potravin. Část produktů jevila známky tzv. vymražení, což svědčilo o nevhodném postupu při zamražování.

V chladicím boxu se pak nacházelo dalších více než 160 kg živočišných produktů. Konkrétně se jednalo o jehněčí jatečně upravená těla bez značky zdravotní nezávadnosti z jatek a hovězí výsekové díly bez identifikačního označení. Mezi zabavenými produkty byla i hovězí hlava včetně očí. Ta přitom dle platné legislativy musí být zlikvidovaná jako tzv. specifikovaný rizikový materiál. Důvodem je možné riziko šíření BSE neboli nemoci šílených krav. Také k těmto produktům neměl provozovatel žádné doklady.

Vzhledem k okolnostem je zde podezření, že produkty  pocházely z nelegální porážky, neprošly veterinární prohlídkou, a proto je nelze považovat za bezpečné pro spotřebitele. Provozovatel podniku byl vyzván, aby do dnešního dne dodal informace o původu produktů, což neučinil.*

Petr Majer

zástupce tiskového mluvčího  SVS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down