Terapie leishmaniózy pomocí marbofloxacinu u psů s onemocněním ledvin. Leishmanióza psů je parazitóza způsobená organismem Leishmania infantum a je přenášena kousnutím muškou rodu Phlebotomus.
Ve Středomoří představuje leishmanióza jednu z hlavních příčin mortality psů, prevalence dosahuje až 63 %. Leishmanióza se rozšiřuje a stává se jedním z nejdůležitějších onemocnění psů ve střední Evropě.
Klinická prezentace je variabilní a závisí na imunitní odpovědi hostitele, takže infekce může probíhat jako subklinické i život ohrožující onemocnění. Byly popsány tři typy projevů: kožní, mukokutánní a viscerální. U postižených psů se často rozvíjí onemocnění ledvin v důsledku ukládání imunokomplexů do glomerulární membrány. Poškození ledvin může progredovat až ke vzniku tubulointersticiálních lézí a následně i selhání ledvin. Renální onemocnění může být diagnostikováno pomocí laboratorních testů u přibližně 50 % psů s leishmaniózou. Téměř 100 % postižených psů má ale histopatologicky zjistitelné léze odpovídající nefropatii.
Všem psům byl podáván marbofloxacin v dávce 2 mg/kg/den perorálně po dobu 28 dní. Během léčby bylo nutné v sedmi případech doplnit antiemetika a antacida a ve 4 případech antiseboroický šampon. Na základě získaných výsledků lze vyvodit, že marbofloxacin je bezpečný a účinný v terapii psů s leishmaniózou a současně chronickým onemocněním ledvin.
PINEDA, C., AGUILERA-TEREJO, E., MORALES, M.C., et al. Treatment of canine leishmaniasis with marbofloxacin in dogs with renal disease. PLOS ONE 2017;12(10):e0185981. *
Z anglického originálu přeložila MVDr. Simona Kovaříková, Ph.D.
Podrobnější informace najdete v únorovém čísle časopisu Veterinářství.