Vědci z několika výzkumných ústavů vyvinuli v rámci projektu financovaného Evropskou unií metodu, při níž se místo živých zvířat používají pouze lidské krvinky ve zkumavce. Nový způsob testování léků ušetří životy až dvou set tisíc pokusných králíků ročně. Vývoje nové metody se účastnili vědci z akademických ústavů i farmaceutických firem z Německa, Británie, Nizozemska, Rakouska, Švýcarska, Itálie a Norska.
Pokusní králíci se už desítky let používají při testech, kdy se králíkovi vpíchne lék a sleduje se, zda se nezvýšila jeho tělesná teplota. To by totiž znamenalo, že lék je kontaminován produkty bakterií vyvolávajícími horečku. Vědci se pokoušeli nahradit králíky krví podkovovitého kraba ostrorepa amerického (Limulus polyphemus), která se ve zkumavce sráží při styku s některými horečku vyvolávajícími bakteriálními látkami. Potíž byla v tom, že krabí krev nereaguje na všechny toxiny, ani na viry či plísně, takže králíky, jejichž imunitní systém je lidskému mnohem bližší, nedokáže zcela nahradit.
Nyní však evropští vědci vyvinuli sadu šesti testů, které nevhodné látky, jež by u pacienta vyvolaly horečku, ve zkumavce zjistí za použití lidských bílých krvinek. Nové testy jsou méně pracné, levnější a citlivější, a ještě se při nich ušetří pokusná zvířata. Do své výbavy je okamžitě převzaly přes dvě stovky laboratoří z Evropy i dalších kontinentů.
„Užívání laboratorních zvířat pro testování léků je bohužel nezbytné, abychom chránili lidské zdraví," konstatoval komisař Evropské unie pro vědu Philippe Busquin v tiskové zprávě vydané Evropskou komisí. Zdůraznil však, že je nutné alespoň udělat co nejvíc pro to, aby se množství laboratorních zvířat mohlo snížit.
Zdroj: Hospodářské noviny