U koček se poměrně často objevuje anorexie z různých příčin. Bez ohledu na konkrétní onemocnění představuje adekvátní výživa velmi důležitou složku managementu. Dlouhodobě nedostatečná výživa může způsobit komplikace. Může se jednat o narušení imunitních funkcí, lipidózu jater nebo prodloužené hojení.
Pacientům s inapetencí v důsledku chronického onemocnění jsou předepisovány stimulanty apetitu. Ve veterinární medicíně je nyní populární mirtazapin, antidepresivum používané u lidí. Stimuluje apetit a má antiemetické účinky. Mirtazapin je antagonista presynaptických a 2-adrenergních receptorů, zvyšuje uvolňování noradrenalinu do synaptických štěrbin. Toto zvýšení noradrenalinu je pravděpodobně zodpovědné za stimulaci apetitu. Také antagonizuje 5-HT2 receptory, což vede ke stimulaci apetitu skrz jádra hypotalamu. Antagonizace 5-HT3 receptorů je zodpovědná za antiemetické účinky. Mirtazapin má současně serotogenní efekt. Vedlejší účinky mirtazapinu nejsou u koček dobře známy. U lidí může dojít ke vzniku tzv. serotoninového syndromu. Klinické příznaky mohou kolísat od velmi mírných (nauzea, teplota, tachykardie, průjem, agitace) až po život ohrožující (závažná hypertermie, rigidita). Cílem této studie tak bylo popsat nejčastější vedlejší účinky vzniklé terapií mirtazapinem u koček.
Ve studii bylo zjištěno více vedlejších efektů, pokud jim byla předepsána vyšší dávka. Vzhledem k serotogenním účinkům mirtazapinu se v důsledku předávkování mohou objevit významné klinické příznaky, které se u člověka označují jako serotoninový syndrom. Klinické příznaky se dají rozdělit do tří skupin: neuromuskulární hyperaktivita (tremor, hyperreflexie, rigidita), autonomní hyperaktivita (horečka, tachykardie, tachypnoe) a změněný mentální stav (agitace, vzrušení). U koček byl serotoninový syndrom popsán v souvislosti s aplikací tramadolu a selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu. Mezi popsané klinické příznaky u koček patřila sedace, příznaky postižení gastrointestinálního traktu (zvracení, průjem, nauzea, salivace), stimulace CNS (vokalizace, hyperaktivita, agitace, hyperreflexie, tremor), kardiovaskulární příznaky (tachykardie, tachypnoe, hypertenze) a hypertermie.
Většina případů v této studii představovala náhodné pozření/podání, kdy 40 kočkám byla podána celá 15 mg tableta (dostupná v USA), přičemž doporučená dávka pro kočku je ¼ (3,75 mg) nebo 1/8 (1,88 mg). Majitelé někdy nechtěně dají celou tabletu. Pro snížení rizika předávkování by tak bylo vhodné mít již tablety rozdělené a předpřipravené v kapslích.*
FERGUSON, L. E., MCLEAN, M. K., BATES, J. A., QUIMBY, J. M. Mirtazapine toxicity in cats: retrospective study of 84 cases (2006-2011). J Feline Med Surg 2015;1-5. DOI:10.1177/1098612X15599026.
Z anglického originálu přeložila MVDr. Simona Králová-Kovaříková