22.02.2018 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tritrichomonas foetus - příčina chronického průjmu u koček

Z veterinárního hlediska je významný rod Tritrichomonas foetus, který bývá výjimečně zjišťován u imunokompromitovaných lidí. U skotu perzistuje v urogenitálním traktu a způsobuje bovinní trichomonádu, pohlavně přenosné onemocnění. Stejný druh byl v roce 2003 potvrzen jako původce chronického průjmu u kočky domácí.

Rod Tritrichomonas patří do čeledi Trichomonadidae. T. foetus má pouze saádium trofozoita, rozmnožuje se nepohlavně podélným dělením. Má hruškovitý nebo vřetenovitý tvar se třemi předními bičíky a jedním zadním. Délka se pohybuje v rozmezí 10-25 mm a šířka 3-5 mm. Izoláty získané z gastrointestinálního traktu koček a ty získané z urogenitálního traktu skotu jsou morfologicky neodlišitelné. Je pravděpodobné, že trofozoity jsou přenášeny fekálně-orální cestou z infikované kočky na neinfikovanou. Trofozoity tak musí před pozřením druhou kočkou čelit podmínkám vnějšího prostředí a po pozření se musí vyrovnat s podmínkami v žaludku hostitele. Trofozoity jsou schopné přežít více než tři hodiny v kočičí moči a mokrém krmivu, ale pouze půl hodiny v kohoutkové nebo destilované vodě. To naznačuje, že přenos není omezen pouze na blízký kontakt mezi kočkami. Kontaminace vody nebo krmiva se tak jeví jako významný způsob přenosu. Jako vektor mohou pro usnadnění přenosu sloužit i slimáci. Ačkoliv byl T. foetus popsán již v roce 1928 u devíti koťat s průjmem, jako patogen způsobující chronický průjem u koček byl potvrzen teprve nedávno.*

YAO, C., KÖSTER, L.S. Tritrichomonas foetus infection, a cause of chronic diarrhea in the domestic cat. Vet Res 2015;46:35.

Podrobnější informace najdete v březnovém čísle časopisu Veterinářství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down