Zoonózy přenášené potravinami
Z hlediska ochrany spotřebitele jsou referenční laboratoře nejdůležitější. Odborná kvalifikace v oboru a vysoká vědecká kompetence jsou základními požadavky pro nominaci na národní referenční pracoviště. Aby mohl být zajištěn společný přístup k analýze zoonotického rizika, byly vyvinuty komunitními referenčními laboratořemi standardy současně s národními laboratořemi na základě paragrafu 33 směrnice (EG) č. 882/2004. Referenční laboratoře jsou využívány např. u rozporných nebo diskutabilních výsledků při arbitrážním řízení. V současné době jsou vyvinuty nové metody pro detekci zoonotických agens a vylisovány pro analýzu, např. když jsou výsledky zúčastněných stran sporné. Kromě těchto povinností nabízí národní referenční laboratoře také kapacitu pro konání specifických kurzů pro pokročilé v určitém oboru, kontrolu provedení kruhových zkoušek pro zajištění shodnosti analýzy kvality ve státních i privátních laboratořích.
Všechny referenční laboratoře jsou akreditovány podle normy ISO pro systém 17025, která definuje pravidla kvalitní laboratorní práce. Ve skupině veterinárních referenčních laboratoří pro zoonózy přenášené potravinami jsou národní referenční laboratoře pro salmonely, Listeria monocytogenes, kampylobaktery, pro sledování a kontrolu virových a bakteriálních kontaminací měkkýšů, bakterie E. coli a parazitárních zoonotických agens (národní referenční laboratoř pro trichinely).
Ellerbroek L., Alter, T., Johne R., Nockler K., Beutin L., Helmuth R.: Tasks and duties of veterinary reference laboratories for food borne zoonoses. Bundesgesundheitsblatt Gesundheitsforschung Gesundheitsschutz. 2009;52(2):208-213.