Průlom v medicíně by mělo přinést schválení používání umělé krve, kterou poprvé s úspěchem použili při léčbě osmi pacientů lékaři stockholmské nemocnice ve Švédsku. Umělá krev je univerzální a dá se použít bez ohledu na krevní skupinu pacienta. Na její výrobu se používá nativní krev.
Nativní krev má krátkou skladovací dobu, pouhých 42 dnů. Umělá krev je ve formě prášku, který může být léta skladován a teprve těsně před použitím se rozpustí v tekutinu. Navíc dokáže rozvádět kyslík v těle lépe než pravá krev, což může pomoci omezit poškození orgánů, například při infarktu. Protože není třeba před transfuzí určovat krevní skupinu pacienta, hraje v akutních situacích důležitou roli. Podle stockholmských lékařů by schválení používání umělé krve znamenal obrovský krok kupředu a dramatickou změnu v medicíně.
Umělou krev vyvinuli vědci ve Spojených státech a svůj postup přísně chrání. Poprvé ji však vyzkoušeli švédští lékaři v Karolinska Hospital na osmi pacientech. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by umělá krev byla imunitním systémem odmítána.
Umělá krev se má používat k doplnění vlastní krve pacientů. Nebude ji ale zcela nahrazovat, protože pravá krev má vlastnosti, které umělé krvi chybí.
Profesor Bengt Fagrell tvrdí, že by se daly použít i červené krvinky jiného savce, například krev krávy.