O tom, že se „něco chystá“, byli veterinární lékaři informováni již v loňském roce. Již
1. srpna 2018 se totiž v Brně sešli zástupci Komory veterinárních lékařů, zástupci slovenské Komory veterinárnych lekárov, Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv (ÚSKVBL) a slovenského ÚŠKVBL, aby se na změny připravili.
Už tehdy konstatovali, že chystané nařízení má přinést množství zásadních změn, velmi pozitivních pro ochranu zdraví a životního prostředí, mezi něž patří například tlumení antimikrobiální rezistence nebo snížení emisí léčiv do životního prostředí. Pro menší země, jako je Česká nebo Slovenská republika, však mohou nová pravidla znamenat řadu významných rizik – například omezení dostupnosti léčiv, zvýšení ceny veterinárních léčiv, nárůst administrativní zátěže pro soukromé veterinární lékaře a pro chovatele, nebo zvýšené nároky na veřejné rozpočty. Jak tedy vypadá finální verze nařízení, které nyní Komise vydala?
Na zasedání Evropské veterinární federace (FVE) letos v červnu v Bratislavě se již vše probíralo do detailu. Tohoto zasedání se za ČR účastnila Radka Vaňousová, prezidentka KVL, Karel Daniel, viceprezident KVL a Milan Snášil, předseda Zahraniční komise. EU oficiálně přijala avizovanou novou legislativu k veterinárním léčivům. Nařízení nabude platnosti ve všech členských zemích 28. ledna 2022. Evropská veterinární federace se aktivně podílela na připomínkování tohoto Nařízení tak, aby posilovalo postavení veterinárních lékařů. Transparentnější a jednodušší pravidla by jim měla pomáhat při ochraně zdraví zvířat, welfare a veřejného zdraví, včetně potírání vznikajících mikrobiálních rezistencí.*
Josef Duben
PR KVL