V České republice byl po více než pěti letech zjištěn výskyt nebezpečného parazita svalovce (trichinella) u uloveného prasete divokého. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu (SVÚ) Olomouc potvrdilo přítomnost trichinel u divočáka uloveného v katastrálním území Bukovec u Jablunkova v Moravskoslezském kraji v blízkosti polských a slovenských hranic. Poslední podobný nález byl zaznamenán v roce 2019. Státní veterinární správa (SVS) při této příležitosti připomíná povinnost vyšetřovat všechnu ulovenou černou zvěř na výskyt trichinel.
Pozitivně testovaný kus byl v souladu s legislativou neškodně zlikvidován v asanačním podniku. Krajská veterinární správa SVS pro Moravskoslezský kraj v souvislosti s nálezem vydala mimořádná veterinární opatření. Ta mimo jiné zakazují manipulaci s černou zvěří a zvěří vnímavou na trichinelu ulovenou v honitbách ve výše uvedeném katastru až do obdržení vyhovujících laboratorních výsledků.
Svalovec je parazit vyvolávající u lidí onemocnění zvané trichinelóza. Z domácích zvířat parazituje nejvíce u prasat, psů, koček a koní. Z divokých zvířat jsou to především divoká prasata, drobní hlodavci, lišky, nutrie, tchoři, jezevci, vlci, medvědi, hyeny, lvi a leopardi, mořští savci aj. V našich podmínkách by nejpravděpodobnějším zdrojem nákazy lidí mohlo být maso divočáka. Po pozření nedostatečně tepelně zpracovaného masa hrozí člověku nakažení, které může v krajním případě skončit smrtí. K posledním úmrtím na trichinelózu došlo u nás v 50. letech 20. století. U prasat domácích se v ČR parazit dlouhodobě nevyskytuje.
Právě kvůli uvedeným rizikům jsou v České republice dlouhodobě povinně na přítomnost svalovce vyšetřována všechna ulovená i obchodovaná prasata divoká i na jatkách porážená prasata domácí a koně. Dle předběžných údajů bylo v ČR v loňském roce vyšetřeno na trichinely více než 206 000 prasat divokých.
K potvrzeným případům výskytu parazita u divočáků dochází velmi zřídka, ale stále se takové případy vyskytují. U v ČR uloveného zvířete, byl poslední podobný případ zaznamenán v červenci 2019 v katastrálním území Bystřice pod Lopeníkem na Uherskohradištsku ve Zlínském kraji. V loňském roce nebyl výskyt trichinel u divočáka zjištěn žádný. V letech 2021 až 2023 byly zaznamenány celkem čtyři případy trichinel u divočáků dovezených z Polska či Německa.*
Petr Majer
oddělení vnější komunikace SVS