Tyto látky jsou v EU již dávno zákázány
Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace odhalila nebezpečné chemikálie v rybách chovaných v největší čínské řece Jang-c'-ťiang. V Evropské unii jsou již některé z nalezených látek dlouhou dobu zakázány, ale v Číně nejsou regulovány a jejich produkce naopak vzrůstá. Podle organizace Greenpeace se tyto nebezpečné látky dostávají do ČR i dovozem čínského spotřebního zboží.
V rybách, které se běžně objevují na jídelníčku - sumec jižní a kapr obecný byly potvrzeny alkylfenoly (nonylfenol nebo oktylfenol). Ty se v Číně běžně používají v čistidlech při výrobě a zpracování textilu i kůže. Analýzy také odhalily perfluorované sloučeniny, které se používají především pro výrobu oblečení a potravinových obalů odolných vůči vodě a tukům nebo v kosmetických a plastových výrobcích.
Alkylfenoly a perfluorované sloučeniny působí hepatotoxicky, mají negativní vliv na zažívací trakt a střeva, způsobují úbytek tělesné váhy a křeče a negativně působí na reprodukci. Výroba alkylfenolů a perfluoroktansulfonanu se celosvětově výrazně snížila, především díky restrikcím z posledního desetiletí. V Číně se produkce derivátů nonylfenolu během let 1995 až 2003 více než zdvojnásobila a výroba perfluoroktansulfonanu se během let 2004 a 2006 dokonce zčtyřnásobila. Lidé a životní prostředí budou opakovaně a více vystavováni těmto nebezpečným látkám, pokud Čína nepřijme okamžitý zákaz jejich používání a vypouštění do životního prostředí.