Evropská komise definitivně schválila projekt superlaseru ELI (Extreme Light Infrastructure), v Dolních Břežanech u Prahy. Projekt v ceně sedm miliard bude financován z peněz EU a začne fungovat od r. 2014. Nejvýkonnější laser světa bude sloužit pro výzkum buněk a terapii nádorů. Projekt ELI je výsledkem intenzivní spolupráce 40 výzkumných institucí 13 zemí EU. Výkon laseru bude až stokrát větší, než dosud mají největší zařízení tohoto druhu. Součástí projektu jsou vědecká centra s odlišným zaměřením, která by měla vyrůst v Maďarsku a Rumunsku.
Další z pěti vědeckých projektů, které mají vzniknout v ČR, budou projednány v Bruselu: Středoevropský technologický institut (CEITEC), kde by se zkoumaly biomateriály a robotické systémy využitelné při náročných operacích; Mezinárodní centrum klinického výzkumu (FNUSA-ICRC); Biotechnologické a biomedicínské centrum Biocev, Udržitelná energetika Centra výzkumu ŘEŽ; a superpočítačové centrum IT4Innovations. Velké projekty, jejichž hodnota přesahuje 50 milionů eur, jsou specifické tím, že je schvaluje nejen členský stát, ale i Evropská komise.
Centra jsou kromě prostředků Evropské unie financována i z českého státního rozpočtu a soukromých zdrojů. Před novými centry špičkového výzkumu nedávno varovala Národní ekonomická rada vlády (NERV), centra prý budou do budoucna těžko udržitelná a finančně ohrozí stávající vědecké instituce. Z evropského programu Výzkum a vývoj pro inovace, může Česká republika v letech 2007 až 2013 čerpat na vědecké projekty přes dvě miliardy eur.