04.02.2021 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ČR je třetí ohnisko ptačí chřipky, nachází se v malochovu drůbeže na Chrudimsku

V České republice bylo potvrzeno třetí letošní ohnisko aviární influenzy neboli ptačí chřipky v chovu drůbeže. Nové ohnisko se nachází v malochovu drůbeže v obci Ronov nad Doubravou na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Podobně jako v případě předchozích dvou ohnisek v jižních a středních Čechách se slepice v chovu zřejmě nakazily od volně žijících vodních ptáků.

Chovatel nahlásil prostřednictvím soukromého veterinárního lékaře Státní veterinární správě úhyn jednoho kohouta a dvou slepic. Další kusy v chovu vykazovaly klinické příznaky typické pro nákazu ptačí chřipkou. Veterinární inspektoři proto neprodleně zahájili v chovu šetření, přijali předběžná opatření a odeslali uhynulé kusy k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Úhyny v chovu dále pokračovaly, do dnešního rána uhynulo celkem patnáct kusů drůbeže. V malochovu se původně nacházelo 46 kusů hrabavé drůbeže a osm kusů vodní drůbeže.

Laboratorní testy dnes v odpoledních hodinách u uhynulých kusů potvrdily ptačí chřipku subtypu H5. Zbývající drůbež v chovu bude usmrcena.  Drůbež v chovu byla v kontaktu s divokými kachnami žijícími na nedaleké řece.

Tak jako v předchozích případech i okolo nového ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V rámci mimořádných veterinárních opatření bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže.

Základním preventivním opatřením proti zavlečení nákazy je chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. U chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků, například umístit vodu a krmivo pod přístřešek, zabránit pohybu drůbeže na vodních plochách, kde jsou volně žijící ptáci. Dalším možným opatřením je zasíťování výběhů apod. Případné podezření na výskyt nákazy, což je zvýšený úhyn drůbeže, náhlý pokles snášky nebo příjmu krmiva, je třeba nahlásit na krajskou veterinární správu.

 

Více informací k nákaze a aktuální nákazové situaci k dispozici na webu SVS.

 

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down