18.06.2002 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Curychu o BSE

Problematika nemoci BSE, perspektivy jejího diagnostikování a možnosti jejího léčení v budoucnosti byly hlavní náplní mezinárodní konference „Prionics - Objev, Vytvoř, Inovuj“, která proběhla 14. června letošního roku ve švýcarském Curychu.

Odbornou konferenci uspořádala u příležitosti svého pátého výročí vzniku společnost Prionics AG, vedoucí firma v oblasti diagnostiky BSE. Její test Prionics Check byl prvním komerčně dostupným testem na BSE a dodnes si drží díky své spolehlivosti pozici celosvětově nejpoužívanějšího testu.
Této konference se zúčastnily světové vědecké špičky v oboru TSE (transmisivních spongiformních encefalopatií, mezi něž patří i BSE), jako jsou zakladatelé Prionics AG Dr. Buno Oesch a Dr Markus Moser, kteří nastínili svůj dlouhodobý záměr zabývat se vývojem vakcín a léků proti nemocem TSE a do dvou let představit test na BSE z moči živých zvířat.
Na tomto projektu intenzivně spolupracuje Prionics AG s profesorkou Ruth Gabizon z izraelské Hadassah University, která se curyšské konference rovněž zúčastnila. Ta před časem jako první publikovala výsledky vlastního výzkumu, které hovoří o možnosti detekování patologického prionu PrPSc vyvolávajícího nemoc BSE z moči infikovaných jedinců, a to dříve než se dostaví klinické příznaky. Toto zjištění je významným předpokladem pro reálnou možnost vyvinutí diagnostického testu pro BSE a CJD ze vzorku moči živého organismu.
Dalšími významnými účastníky konference byli například profesor Charles Weismann z University of London, který seznámil posluchače s tím, jak dochází k přenosu iatrogenní – získané CJD pomocí nerezových lékařských nástrojů, které dle jeho slov patologické priony přímo přitahují. Na druhou stranu vyslovil naději budoucí imunizace proti BSE respektive CJD díky schopnosti PrP protilátek zbavit nakaženou tkáňovou kulturu patologických prionů PrPsc.
Vedoucí projektu TSE Švýcarské veterinární správy Dagmar Heim popsala historii, důvody, cíle a výsledky prvního systému aktivního monitoringu BSE, na jehož vzniku se podílela jako spoluautorka. Výsledky této švýcarské činnosti inspirovaly v roce 2000 Francii a později i Evropskou unii při tvorbě strategie plošného monitorování BSE.
Sympozia se zúčastnili i odborníci z České a Slovenské veterinární správy, stejně jako představitele firmy O. K. Servis BioPro, výhradního dovozce testů Prionics Ceck pro Českou a Slovenskou republiku. Obdobně jako ostatní účastníci i „česká delegace“ pozitivně kvitovala vysokou odbornou úroveň konference i rozvoj společnosti Prionics AG, která u příležitosti konference slavnostně otevřela své nové firemní prostory. Ty mimo jiné skrývají jednu z největších laboratoří bezpečnostního stupně P3 v Evropě. Výsledky práce Prionics AG ostatně ocenilo také Švýcarské ekonomické fórum, které jí udělilo prestižní Švýcarskou ekonomickou cenu za rok 2002 (obdoba firmy roku) za dlouholetou vědeckou činnost, její ekonomické výsledky a potenciál pro budoucí rozvoj.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down